Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 1269
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Kościół Wniebowstąpienia NMP w Wierzbnej doczeka się renowacji?

Czwartek, 30 lipca 2015, 15:31
Aktualizacja: Piątek, 31 lipca 2015, 7:44
Autor: opr. red.
Region: Kościół Wniebowstąpienia NMP w Wierzbnej doczeka się renowacji?
Fot. użyczone
W poniedziałek, 27 lipca progi wiejskiego kościoła w Wierzbnej przekroczyli niecodzienni goście.

Za sprawą Roberta Jagły, miejscowego parafianina i posła na Sejm, stan zabytku oceniała przedstawicielka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu oraz ks. dr Robert Begierski z referatu ds. sztuki sakralnej świdnickiej Kurii. Jest szansa, że znajdą się pieniądze na remont romańskiej części tego wyjątkowego zabytku.

Kościół Wniebowstąpienia NMP to unikalny obiekt. Zbudowano go na początku XIII w., ale pierwsze wzmianki o nim pochodzą dopiero z roku 1283. Został powiększony od nawy północnej o jednonawowe barokowe wnętrze z zakrystią ok. 1696 r. Wielokrotnie przebudowywany w latach 1729-1930. Najstarsza romańska część kościoła jest murowana z granitu. Jednonawowa, rozdzielona w połowie ścianką lektorium zakonnego (1729-1730), z węższym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą z dwuwieżową fasadą zachodnią. Z charakterystycznymi dachami dwuspadowymi i cebulastymi hełmami i latarniami na wieżach. Barokowe wyposażenie wnętrza pochodzi z początków XVIII wieku.

Niestety na zabytkowych murach pojawia się coraz więcej spękań i szczelin a zmurszałe kamienie tracą właściwości trzymania muru i obniżają jego wytrzymałość. Renowacja obiektu wymaga sporych pieniędzy, których nie ma miejscowa parafia i proboszcz. Poseł Robert Jagła włączył się w akcję pomocy zabytkowi i na początku czerwca tego roku zwrócił się do wojewódzkiego konserwatora zabytków z prośbą o zainteresowanie problemem i pomoc finansową dla parafii. Chodziło przede wszystkim o współfinansowanie odnowienia lub uzupełnienia tynków i okładzin architektonicznych, zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych niezbędnych do wykonania prac i robót oraz opracowanie projektu budowlanego. Konieczne jest także osuszenie fundamentów wraz z izolacją.

Jak dalej pisał w swoim liście poseł – „prace te przyświeciłyby cel przywrócenia uszkodzonej budowli dawnej formy architektonicznej, wartości artystycznej i użytkowej, ale także zapewnienia bezpieczeństwa wchodzącym do niej i przechodzącym obok.” Odpowiedzią na pismo była poniedziałkowa wizyta oraz ustalenia, które dobrze rokują przyszłym pracom renowacyjnym w świątyni.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group