Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 1532
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Festiwal Punkt Zero – dzień drugi

Sobota, 29 sierpnia 2015, 13:12
Aktualizacja: 16:14
Autor: opr.red.
Świdnica: Festiwal Punkt Zero – dzień drugi
Fot. organizatorzy
Przed nami jeszcze dwa dni z Festiwalem Punkt Zero w Świdnicy. O godzinie 15:00 rozpoczniemy cykl spotkań, poświęconych zagadnieniu obecności sztuki w przestrzeni publicznej, a wieczorem zapraszamy na dwa pokazy filmowe – „Pixadores” i „La Comuna 9. Odzyskując miasto”, połączone ze spotkaniem z autorkami. Zaczynamy o 19:00 na dziedzińcu pod Wieżą Ratuszową. Na zakończenie dnia – akcja audiowizualna Pauliny Kalinowskiej w Kinie „Gdynia” (godzina 22:15). Jutro zapraszamy na pierwszą odsłonę Święta Ulicy.

Sztuka w przestrzeni publicznej

O 15:00 zapraszamy do Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO (pl. Pokoju – przy Kościele Pokoju), gdzie razem z ekspertami zastanowimy się nad zagadnieniem współczesnej obecności sztuki w przestrzeni miejskiej. Na początek – trzy prelekcje działaczy kulturalnych, a następnie – otwarta debata.

„Sztuka a przestrzeń – Passengers” Festiwal Konteksty Sanatorium Dźwięku
Prowadzenie: Zuzanna Fogtt – prezes Fundacji In Situ, Laboratorium Kultury Sokołowsko,

„Tożsamość miejsca. Urban art w kontekście lokalności w Polsce i na świecie”
Prowadzenie: Wojciech Kołacz Otecki – artysta wizualny, ilustrator, muralista od lat twórczo związany z Wrocławiem,

„Czytanie miasta: Ultrakrótka pamięć miejska, VOID i inne"
Prowadzenie: Kuba Żary - dziennikarz muzyczny i kulturalny, kurator działań artystycznych, specjalista ds. komunikacji związany m.in. z festiwalem miejskim MIASTOmovie (Wrocław).

16:00 – Debata:
„Sztuka miejska: [re]definicje”

„Pixadores”

Fawela Sabão na obrzeżach brazylijskiego São Paulo to miejsce niebezpieczne, gdzie wojny gangów narkotykowych wyznaczają rytm dnia i nocy. Ale to właśnie tutaj rozwinął się słynny Pixação – specyficzny anarchistyczny model graffiti, którego twórcy zdobią ściany lub puste budynki charakterystycznymi rysunkami, wykonywanymi sprayem w skomplikowanych warunkach, nierzadko przy pomocy niebezpiecznej wspinaczki, na dużych wysokościach lub w trudno dostępnych miejscach. Film „Pixadores” portretuje czterech młodych przedstawicieli tego ruchu: Djana, Williama, Ricardo i Biscoito. Wszyscy pochodzą ze slumsów w São Paulo, ale łączy ich jeden cel: wykorzystują graffiti do wyrażania siebie, jako formę protestu i jawnej krytyki społeczeństwa. Nazywają siebie Pixadores, czyli żołnierzami, którzy mają misję, chcą zostawić po sobie ślad i dokonać zmian w otaczającej rzeczywistości [opis za stroną Docsag.pl]. Na pokaz filmu zapraszamy dziś o godzinie 20:00 na dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (ul. Wewnętrzna). Prelekcję przed filmem wygłosi Lech Moliński z Wrocławskiej Fundacji Filmowej.

„Pixadores”, reż. Amir Escandari, Finlandia/Dania/Szwecja 2014,
Trailer: 

Więcej o filmie: http://pixadoresfilm.com/ http://docsag.pl/film/pixadores/

„La Comuna 9. Odzyskując miasto”

„La Comuna 9. Odzyskując miasto” to dokument o ludziach tworzących swoje miejskie środowisko i procesie partycypacyjnym, który im to umożliwia Na przykładzie La Comuna 9, jednej z dzielnic w Medellin w Kolumbii, autorki filmu pokazują, co dzieje się, gdy ludzie poprzez budżet partycypacyjny zyskują kontrolę nad środkami finansowymi.
Jest to fascynująca podróż przez sąsiedztwa, w czasie której poznajemy osoby, których życie codzienne stało się polityką zmieniającą rzeczywistość w jakiej żyją. To również „przewodnik” po procesie budżetu partycypacyjnego. Może stać się on inspiracją dla liderek i liderów na całym świecie [opis za oficjalną stroną filmu].

„La Comuna 9. Odzyskując miasto”, reż. Anna Bednarczyk i Inga Hajdarowicz, Polska 2015 + spotkanie z reżyserkami, prowadzenie: Lech Moliński (Wrocławska Fundacja Filmowa)
Trailer: https://vimeo.com/111931950
Więcej o filmie: http://lacomuna9.com/?page_id=146

Festiwal Punkt Zero

Jednym z głównych celów Festiwalu Punkt Zero jest otwieranie Świdnicy na różnorodne działania artystyczne i znajdowanie nowych, niecodziennych przestrzeni dla sztuki. Razem z mieszkańcami chcemy oglądać, tworzyć i rozmawiać na temat potencjału kulturalnego miasta, przyjrzeć się bliżej wszystkim kodom kulturowym i wpływom różnych narodów czy społeczności, które ukształtowały nasze miasto. Festiwal Punkt Zero jest też platformą dialogu pomiędzy różnorodnymi środowiskami artystycznymi, animatorami kultury, działaczami społecznymi oraz mieszkańcami miasta, aby wspólnie działać na rzecz Świdnicy.

Podczas czterech dni festiwalu (27 – 30 sierpnia 2015) będzie można wziąć udział w realizacji prac artystycznych w przestrzeni miasta, pokazach filmowych pod Wieżą Ratuszową, debatach (na temat infrastruktury rowerowej oraz o sztuce w przestrzeni publicznej), wybrać się na niecodzienną wycieczkę po Świdnicy, obejrzeć wystawę prac fotograficznych oraz wystartować w grze miejskiej śladami powieści kryminalnych świdnickiego pisarza – Wojciecha Korycińskiego (gra przygotowana przez samego autora).

Więcej szczegółów na temat imprezy znajdziesz na stronie www.punktzero.org. Zapraszamy też do punktu informacyjnego przed wejściem do Teatru Miejskiego w Rynku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group