Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 1606
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Szarość granitu, czerń belfastu i zieleń impali – artyści rzeźbią na strzegomskim plenerze

Środa, 4 sierpnia 2010, 14:50
Aktualizacja: Czwartek, 5 sierpnia 2010, 8:05
Autor: KO
Strzegom: Szarość granitu, czerń belfastu i zieleń impali – artyści rzeźbią na strzegomskim plenerze
Fot. WIktor Bąkiewicz
Ośmiu artystów rzeźbiarzy pracuje od końca lipca na Międzynarodowym Sympozjum Rzeźby w Granicie, które jest kontynuacją trzech wcześniejszych edycji Plenerów Kamieniarskich. Do Strzegomia specjalnie na tę imprezę przyjechał Zenichi Yokoyama z Japonii, rzeźbiarz znany w Azji i Europie.

Dziś artyści spotkali się z dziennikarzami. Spotkanie prowadził komisarz sympozjum, a jednocześnie prezes fundacji Monolit, Adam Wyspiański.

- Nowoczesne turbonarzędzia diamentowe potrafią granit obrabiać jak masło – mówi Wyspiański, który przygotowuje ogromną muszlę.

Artyści korzystają ze strzegomskiego granitu, ale z niego wykonują cokoły i elementy rzeźb. Główne części monumentów powstają z kamieni przywiezionych z Brazylii czy z Afryki.

- Strzegomski granit został spopularyzowany do bruku – mówi Adam Wyspiański, który sam muszlę robi z zielonkawej impali. Z kolei z czarnego kamienia o nazwie Belfast sylwetki zakochanej pary rzeźbi prof. Stanisław Cukier z Zakopanego.A prof. Jerzy Fober z Cieszyna z kryształu bazaltu.

Efekty pracy rzeźbiarzy będzie można zobaczyć we wrześniu – najpierw w Strzegomiu (3-4 września), a następnie od 10 września we Wrocławiu. Po dwudziestu kilku dniach ekspozycji na wrocławskim Rynku monumenty pojadą do Niemiec. Co się dalej z nimi stanie? Twórcy chcieliby, żeby znalazły dom. Na przykład jako ozdoba któregoś z dolnośląskich miast.

Organizatorami sympozjum jest Fundacja Monolit, powstała na potrzeby organizacji przedsięwzięcia oraz Urząd Miejski w Strzegomiu. Zenichi Yokoyama, prof. Jerzy Fober oraz prof. Andrzej Szarek debiutują w Strzegomiu. Po raz kolejny rzeźbią tu: prof. Stanisław Cukier z Zakopanego, Andrzej Renes z Warszawy, Ryszard Zarycki z Wrocławia i Adam Wyspiański (komisarz sympozjum) z Bolesławic. Artyści wykonują swoje prace na terenie kilku zakładów kamieniarskich: Granjex Bogusława Skolaka (tu rzeźbi aż czterech z nich), Graniro Krzysztofa Skolaka, Kamieniarstwo Zenona Kiszkiela, Wekom II Ryszarda Golińskiego i Skamet Andrzeja Cybucha.

- Plener w Strzegomiu jest ewenementem – ocenia prof. Andrzej Szarek. – A spotkanie z tak ogromną bryłą granitu jest wyzwaniem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group