Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 1691
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trutnov: Czeski Trutnov zaprasza świdniczan

Środa, 25 sierpnia 2010, 7:33
Aktualizacja: 7:34
Autor: Daga
Trutnov: Czeski Trutnov zaprasza świdniczan
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Już niedługo, bo w sobotę, 4 września, mieszkańcy Świdnicy będą mieli okazję zwiedzić niecodzienne zabytki i poznać kulturę zza południowej granicy Polski. Mowa o Czechach, a konkretniej mieście Trutnov.

Właśnie tam w ramach projektu „Tacy sami- Świdnica i Trutnov” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013, uczestnicy wycieczki obchodzić będą wraz z mieszkańcami, jego 750-lecie. Przed tak uroczystym wydarzeniem chcielibyśmy nieco przybliżyć historię Trutnova.

Na początku należy wspomnieć, że czeskie miasto nie zawsze miało taką nazwę jak dziś. Kiedyś była to osada o nazwie Úpa, która leżała niegdyś w miejscu dzisiejszego Górnego Starego Miasta, następnie została przeniesiona w miejsce dzisiejszego centrum Trutnova. Powstanie miasta datuje się na rok 1260, natomiast rok 1301 był przełomową datą w dziejach Trutnova, gdyż stało się ono miastem królewskim. Jest kilka wersji na temat pochodzenia teraźniejszej nazwy czeskiej miejscowości. Jedna z nich mówi, iż nazwa Trutnov pochodzi od niemieckiego "truten ouwe" – biedna niwa, lub miłe miasto przy niwie. Nie nazwa jest jednak najważniejsza. W planach wycieczki przewidziano również zwiedzanie Starego Miasta, najstarszej części Trutnova. Czym zatem byłoby zwiedzanie bez poznania zabytków, które naprawdę warto zobaczyć.

Czeskie miasta charakteryzują się przede wszystkim renesansową zabudową. Zwiedzając Rynek Karkonosza, czyli Ducha Gór można skojarzyć go ze starówką wrocławską czy jeleniogórską, gdzie króluje podobna zabudowa. Wracając jednak do Trutnova, kamienice w Rynku powstałe w XVI w. przebudowane zostały po raz pierwszy w XVIII w. Ich pierwotny wygląd zawdzięczamy skutecznym remontom do wieku XX. Obecnie kamienice są w stylu barokowym, klasycznym i secesyjnym. Przepiękne półkoliste podcienia prowadzą zwiedzających przez cały Rynek. Centralną ozdobą placu jest pomnik Karkonosza z XIX w. Jednym z najważniejszych i jednocześnie najstarszych zabytków starego miasta jest kościół św. Wacława. Prawdopodobnie wokół niego powstała pierwsza osada Úpa. Dzisiejszy ratusz górujący nad ścisłą zabudową Rynku, pierwotnie wybudowany końcem XVI w. przebudowany został w stylu neogotyckim z powodu pożaru, który strawił jego renesansową formę w 1861 r. Jednym z nielicznych zabytków, który nie został przebudowany jest kamienica z 1599 r., która dziś stanowi galerię miasta Trutnov.

W trakcie zwiedzania rynku nie można również zapomnieć o Kolumnie Trójcy Świętej. Ten barokowy zabytek o wysokości jedenastu metrów obejrzeć można we wschodniej części Rynku. Kolumna zdobiona jest rzeźbami ośmiu świętych. Kompleks ten pochodzi z 1704 r. Warty uwagi jest również późnobarokowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1792 r. Jest to jedynie kilka z wielu wspaniałych zabytków miasta Trutnov. Uczestnicy wycieczki będą brali również udział w wydarzeniach kulturalnych przygotowanych przez stronę czeską, właśnie z okazji wcześniej wspomnianych obchodów 750 rocznicy miasta.

Wyjazd zaplanowany został na dzień 4 września, czyli na sobotę. Odjazd o godzinie 8.00 z placu Grunwaldzkiego 11 (boczne wejście do Klubu Bolko) przy sklepie Jonatan. Powrót w niedzielę, 5 września, około godziny 18.00. Zapisy na wycieczkę trwają do 2 września w Świdnickim Ośrodku Kultury. Liczba miejsc jest ograniczona, więc decyduje kolejność zapisów. Organizatorzy zapewniają uczestnikom wycieczki przejazd, wyżywienie oraz nocleg. Trzeba również pamiętać, że dzieci i młodzież poniżej osiemnastego roku życia mogą wziąć udział w wycieczce tylko z rodzicami lub prawnymi opiekunami.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group