Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 1399
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki/Dolny Śląsk: Wysokie stany wód utrzymają się przez dwa dni

Środa, 1 września 2010, 10:07
Aktualizacja: 10:08
Autor: KO
powiat świdnicki/Dolny Śląsk: Wysokie stany wód utrzymają się przez dwa dni
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Niezbyt optymistyczne prognozy hydrologiczne…W ciągu tej doby lokalnie stany wody mogą przekroczyć stan alarmowy od 10 do 80 cm. A już wczoraj strażacy mieli trochę roboty z wypompowywaniem wody z podtopionych budynków.

Interwencje straży rozpoczęły się wczoraj po godz. 16. Strażacy zostali wezwani do wypompowania wody z trzech budynków w Tomkowej i dwóch w Witkowie oraz dwóch w Witoszowie Dolnym, pojedyncze zgłoszeni nadeszły z Pastuchowa (budynek mieszkalny), Świdnicy (niedrożny kanał odpływowy przy ul. Ceglanej), Żarowa (podtopiony zakład produkcyjny) i Jaworzyny Śląskiej (zalana ulica).

Wrocławskie Biuro Prognoz Hydrologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś rano wydało kolejne ostrzeżenie o spodziewanych przekroczeniach stanów alarmowych. Ma ono najwyższy stopień i obowiązuje od godz. 8.30 dziś do jutrzejszego południa.

- W wyniku występujących opadów deszczu w zlewni górnej i środkowej Odry w ciągu najbliższych dwóch dni utrzymywać się będą wysokie stany wody w górnych odcinkach dopływów Odry oraz na górnej Odrze – mówi Leszek Jelonek, dyżurny synoptyk hydrolog. - Na górnej Odrze i Olzie przemieszczać się będzie fala wezbrania przy stanach powyżej stanów alarmowych. Dalsze, okresowe wzrosty stanów wody prognozowane są w zlewniach Białej Głuchołaskiej, na górnej Odrze, Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy, Ślęzy, Kaczawie i Bobrze. W ciągu bieżącej doby lokalnie stany wody mogą przekroczyć stan alarmowy od 10 do 80 cm.

Takie podniesienie stanów wód może skutkować zagrożeniem dla obszarów zalewowych, możliwością wystąpienia wody zwłaszcza z małych koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów i lokalnymi podtopieniami. Uważajmy, jeśli przebywamy nad brzegami rzek!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group