Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 1480
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Szpital przyjmuje nawet w niezakontraktowanych poradniach, NFZ rozpatrzy sprawy przychodni i dentystów

Piątek, 14 stycznia 2011, 15:23
Aktualizacja: 15:25
Autor: red.
Świdnica: Szpital przyjmuje nawet w niezakontraktowanych poradniach, NFZ rozpatrzy sprawy przychodni i dentystów
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Świdnicki Latawiec i kilkanaście przychodni – te placówki będą musiały wystartować w uzupełniających konkursach na środki potrzebne do uruchomienia wielu ważnych dla pacjentów poradni. Po rozmowach z władzami powiatu dolnośląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zgodził się na uruchomienie dodatkowych konkursów, a rokowania odnośnie trzech niezakontraktowanych przy szpitalu poradni: okulistycznej, reumatologicznej i tomografii komputerowej, potrwają do 1 lutego. Nie oznacza to jednak, że pacjenci odsyłani są teraz z kwitkiem.

Na wczorajszym spotkaniu z władzami dolnośląskiego NFZ padły ważne dla powiatu świnickiego ustalenia, które ratują sytuację wielu niezakontraktowanych poradni. - Ciężkie przypadki przyjmujemy mimo braku kontraktu - uspokaja Jacek Domejko, dyrektor świdnickiego Latawca. - Natomiast pacjenci, którzy chcą skorzystać z leczenia w tych trzech poradniach w trybie ambulatoryjnym, mają ustalane wizyty z terminem od 1 lutego.

Wicestarosta Alicja Synowska i dyrektor wydziału zdrowia świdnickiego starostwa Zbigniew Okarmus podczas negocjacji z szefową dolnośląskiego NFZ Wiolettą Niemiec uzyskali zapewnienie, że niezakontraktowane przy SP ZOZ poradnie: okulistyczna, reumatologiczna i tomografii komputerowej ruszą od 1 lutego. Szpital nie wstrzymał jednak przyjęć pacjentów z ciężkimi przypadkami. Jest też szansa, że w powiecie ruszy poradnia genetyczna. Jeśli konsultant wojewódzki do spraw genetyki wyda pozytywną opinię na temat potrzeby uruchomienia takiej poradni w naszym powiecie, NFZ ogłosi konkurs na jej finansowanie. Jedyna taka poradnia działa bowiem we Wrocławiu. Świdnicki Latawiec już od lat z powodzeniem realizuje programy profilaktyczne w zakresie genetyki, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, a dokonania doktor Ewy Kilar w tej dziedzinie są nieocenione. Udało się też rozwiązać problem ze świadczeniami pielęgniarek szkolnych i higienistek. Od stycznia żaden ze świadczeniodawców sprawujący opiekę pielęgniarską w szkołach na terenie powiatu nie miał kontraktu na te świadczenia. A wszystko przez niedostosowanie gabinetów pielęgniarskich do wymogów ministerialnych. Mówiły one m.in., że gabinety szkolnych pielęgniarek i higienistek muszą mieć co najmniej 12 m kw. i dostęp do bieżącej wody. Fundusz zaczął je egzekwować od początku stycznia. Od tego roku bowiem, takie punkty działające w szkołach, znajdą się w rejestrze wojewody i pod opieką stacji sanitarno-epidemiologicznej, która będzie je kontrolowała. - W związku z niezakontraktowaniem na terenie całego powiatu świadczeń pielęgniarek szkolnych dyrektor NFZ zgodziła się warunkowo na zawarcie umów łącznie z zapłatą za świadczenia od stycznia - mówi wicestarosta Alicja Synowska. - Będzie jednak wyznaczony nowy termin na dostosowanie gabinetów pielęgniarskich do obowiązujących wymogów.

W sprawie innych niezakontraktowanych poradni specjalistycznych w powiecie świdnickim ogłoszono konkursy uzupełniające (po interwencjach pisemnych i telefonicznych powiatu). Jest więc szansa na uruchomienie:
- poradni urazowo-ortopedycznej (Świdnica),
- nefrologicznej (Świdnica),
- chirurgii ogólnej (Strzegom, Świebodzice)
- ginekologiczno-położniczej (Świebodzice, Jaworzyna Śląska).

- Zabiegamy także o uruchomienie dwóch zupełnie nowych poradni: hematologicznej oraz chirurgii naczyniowej - mówi wicestarosta Alicja Synowska. - Nie było ich do tej pory w naszym powiecie. Jeśli uda nam się znaleźć lekarza, który będzie przyjmował pacjentów trzy razy w tygodniu, to temat zakontraktowania poradni hematologicznej na pewno powróci. Jeśli chodzi o poradnię chirurgii naczyniowej NFZ poinformuje nas, czy są środki na ten cel.

Dyrektor NFZ we Wrocławiu obiecała także sprawdzić, dlaczego w tym roku zakontraktowano jedynie 16 poradni stomatologicznych w Świdnicy. W minionym roku kontrakty otrzymało bowiem aż 25 podmiotów. Będzie sprawdzona także sprawa braku kontraktu jedynej na terenie gminy Świdnica poradni rehabilitacyjnej.

- Dobrą informacją jest także zainteresowanie NFZ-tu kontraktem na rezonans magnetyczny, jeśli tylko szpital takie urządzenie będzie posiadał - mówi Zbigniew Okarmus.

- Wprawdzie nie wszystkie poradnie będą zakontraktowane, ale nie oznacza to, że pacjenci pozostają bez dostępu do specjalisty. Ten dostęp do specjalistycznych usług medycznych na terenie całego powiatu jest zabezpieczony – mówi Monika Żmijewska, rzecznik prasowy starostwa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group