Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 1562
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ceramika i plastyka z postaciami z polskich bajek

Niedziela, 20 lutego 2011, 9:24
Aktualizacja: 14:01
Autor: KO
Świdnica: Ceramika i plastyka z postaciami z polskich bajek
Fot. Wiktor Bąkiewicz
– A co to jest Pyza? – pytali młodzi uczestnicy warsztatów ceramicznych, gdy Elżbieta Tarnowska dała im obrazki z polskich kreskówek do rysowania. – Dzieci dziś niektórych polskich bajek zupełnie nie znają – mówi opiekunka pracowni plastycznej w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. – A te bajki nie straszą, tylko bawią i uczą.

Reksia dzieci znały. Smoka Wawelskiego niektóre też. Ale już „Wędrówki Pyzy”, która chodziła i śpiewała po polnych dróżkach, okazały się bajką nieznaną. A szkoda. Ten serial animowany z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku przedstawiał młodym widzom świat naszych legend.

W pracowni plastycznej w Bartku na Osiedlu Młodych uczestnicy feryjnych warsztatów rysowali, malowali i lepili z gliny. - Rysuję Misia Uszatka, oglądałam tę bajkę, podobała mi się - pokazała nam rysunek siedmioletnia Grażynka.

- Polskie bajki przekazują idee pozytywne dla dzieci – tłumaczy dobór tematów Elżbieta Tarnowska, nauczycielka prowadząca pracownię plastyczną. Nie taką zwykłą pracownię, bo z piecem do wypalania ceramiki. W tym tygodniu ponad dwudziestu młodych uczestników warsztatów stworzyło tu gliniane postacie bajkowe. Za dwa tygodnie, jak glina wyschnie, dzieła zostaną wypalone, a później pomalowane – już przez uczestników regularnych warsztatów.

Takim uczestnikiem jest piętnastoletni Tomek, który wykonał całą plejadę postaci z bajki o Smoku Wawelskim. - Tomek przyszedł do nas trzy lata temu na takie warsztaty podczas ferii i już został - mówi Elżbieta Tarnowska. Tomek za bardzo nie chciał z nami rozmawiać. Jak każdy prawdziwy artysta, skupiał się na swojej sztuce. Pracownię odwiedziliśmy w piątek, w ostatni dzień feryjnych warsztatów, chłopiec musiał więc kończyć dzieło. Zamiast więc udzielać wywiadów, złapał wałek i przygotował glinę, aby swoją scenę z bajki wykończyć.

W warsztatach ceramicznych brało udział około trzydziestu młodych ludzi. Najmłodsi uczestnicy to pięciolatki – Zuzia i Kacper. Najstarsza była osiemnastoletnia Hania.

W drugim tygodniu ferii w Młodzieżowym Domu Kultury na uczestników czekają: warsztaty modelarskie, Komputerowy Turniej Gier Strategicznych – Starcraft, Zawody Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze oraz wycieczka krajoznawcza do Walimia i Rzeczki. Program na przyszły tydzień: tutaj.

***
Programy innych zajęć na ferie w powiecie świdnickim:

* Ferie w bibliotece – tydzień drugi pod znakiem spotkań,
* Artystycznie, strategicznie i sportowo – ferie w Żarowie,
* Feryjnie w Świebodzicach,
* Ferie w Strzegomiu i w okolicznych wsiach,
* Ferie z ŚOSiR–em.

Zobacz też:
* Obserwowanie kosmosu, śladów przeszłości oraz... wspólne rysowanie i tańce: Tak wyglądają ferie z Miejską Biblioteką Publiczną w Świdnicy. W piątek, 18 lutego, młodzi ludzie zawitali do Muzeum Dawnego Kupiectwa, gdzie obejrzeli interaktywną wystawę „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” oraz stałą ekspozycję. Gdy wrócili do biblioteki, rysowali fragmenty kosmosu, a na koniec potańczyli. – Staramy się, aby zajęcia były różnorodne – mówi Ewa Zielińska, kierownik wypożyczalni dla dzieci i młodzieży.
* Pomysły na zimową labę: Brak Ci pomysłu, jak spędzić ferie? Świdniczka przeprowadziła sondę uliczną wśród tych, którzy już zimowych wakacji nie mają, mają za to pomysły, jak można ten czas ciekawie spędzić. Mamy też całkiem sporo innych propozycji – na ferie aktywnie, ferie z nauką, ferie z teatrem, ferie ze zwiedzaniem oraz ferie za granicą, ale jednak blisko... Do wyboru – do koloru!
* Ferie w pełni: Sonda Świdniczki tym razem z tymi, którzy ferie mają i je spędzają – jak? No właśnie... Zobaczmy, co powiedzieli nam młodzi ludzie na temat zimowej przerwy w nauce.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group