Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 919
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: 10 lat gminnych wodociągów

Środa, 3 października 2018, 11:21
Autor: red
Gmina Świdnica: 10 lat gminnych wodociągów
Fot. Gmina Świdnica
– Pamiętam jak 10 lat temu, powołując wspólnie z Radą Gminy Świdnica do istnienia nasze wodociągi, zastanawialiśmy się czy nam się uda. Dziś z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że była to właściwa decyzja. Potwierdzeniem tych słów niech będzie oddanie do użytku najnowocześniejszego w regionie samochodu do poprawy stanu technicznego kanalizacji, zakupionego w ramach projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno–ściekowej w gminie Świdnica”– mówiła wójt gminy Teresa Mazurek, podczas uroczystego przekazania pojazdu i sprzętu.

W ramach projektu powstanie także sieć kanalizacji sanitarnej o dł. 2,89 , a kolejne 5 km zostanie zmodernizowanych. Wybudowane zostanie także 5,45 km nowej sieci kanalizacji wodociągowej. Wszystko za 14,4 mln zł, przy dofinansowaniu na poziomie 11,88 mln zł.

Tylko w ostatnich 4 latach Świdnickie Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne w Bystrzycy Dolnej wybudowało 9,7 km sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, z tego: 5,6 km sieci wodociągowej i 4,1 km sieci kanalizacyjnej.

Do czerwca 2019 zakończona zostanie budowa kolejnych 10 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Komorowie realizowanej w ramach projektu unijnego. Ponadto, Spółka przejęła do eksploatacji ponad 14 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z 3 pompowniami w m. Pszenno, Jagodnik i Boleścin wybudowanej ze środków Gminy Świdnica. W roku bieżącym planowane jest skanalizowanie kolejnej miejscowości Wilków, w roku 2019 miejscowości Makowice. Łącznie na przestrzenie 2015-2018 r. przybyło prawie 35 km nowych sieci.
- Rozbudowa infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej jest konieczna z uwagi na duże zainteresowanie budową mieszkalnictwa jednorodzinnego na terenie gminy Świdnica. O rozwoju infrastruktury komunalnej w gminie Świdnica świadczy fakt, że w okresie ostatnich 4 lat liczba nowo przyłączonych odbiorców wody wzrosła o 6%, a o 21% wzrosła liczba odbiorców odprowadzających ścieki do kanalizacji zbiorczej – podkreśla wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Ponadto przeprowadzono prace modernizacyjne 2 pompowni wody, pompowni i oczyszczalni ścieków. Odwiercono studnię głębinową na ujęciu wody w Jagodniku oraz zaplanowano kolejny odwiert studni w Komorowie.

W roku 2015 Spółka zainwestowała również w zakup sprzętu i oprogramowania do zdalnego odczytu wodomierzy. Obecnie system ten pozwala dokonać szybkiego odczytu u 163 odbiorców bez konieczności wchodzenia na posesję co znacznie skraca czas pracy inkasenta. Spółka systematycznie rozszerza zakres tego typu rozliczeń. Inwestujemy również w system monitoringu obiektów wodociągowych, który pozwala zdalnie obserwować pracę pompowni i znacznie szybciej reagować na wszelkie nieprawidłowości. Poniesione nakłady na te cele to ponad 80 tys. zł.

Realizacja zadań inwestycyjnych możliwa była dzięki pozyskaniu przez Spółkę środków zewnętrznych na realizacje Projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Świdnica” Aby wybudowana infrastruktura służyła jak najdłużej zakupiony został nowoczesnym wielofunkcyjny samochód do czyszczenia sieci i urządzeń kanalizacyjnych, jak również osprzęt do inspekcji TV i trasowania kanałów kanalizacji sanitarnej.
- Zakupione wyposażenie umożliwi nie tylko sprawne i bezpieczne usuwanie awarii na sieci kanalizacyjnej, ale również stałą eksploatację i monitoring stanu technicznego sieci kanalizacyjnej, bez konieczności zlecania tych usług firmom zewnętrznym – podkreślał Marek Baliński, dyrektor spółki.

W wyniku realizacji dwóch umów:

Renowacja (uszczelnienie) kanałów sanitarnych w Słotwinie
Budowa kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w Słotwinie

w pierwszych miesiącach 2018 roku pomyślnie zakończono roboty budowlane w miejscowości Słotwina:

– wybudowano 392,68 m sieci wodociągowej oraz 516,11 m sieci kanalizacji sanitarnej. Tym samym umożliwiono w północnej części Słotwiny podłączanie nowobudowanych domów do zbiorczej kanalizacji sanitarnej i wodociągowej.

– zaprojektowano i przeprowadzono renowację 2 304,92 m sieci kanalizacji sanitarnej, renowację 29 szt. betonowych studni na kanalizacji sanitarnej oraz wybudowano 4 studnie inspekcyjne na tej sieci. Realizacja tego zadania przyniosła zakładany efekt ekologiczny – wyeliminowanie napływu wód gruntowych do kanalizacji sanitarnej i likwidację eksfiltracji ścieków do gruntu. Znacząco poprawiły się warunki hydrauliczne przepływu ścieków oraz warunki bezpieczeństwa pracy przy eksploatacji sieci.

W marcu br., w ramach realizacji umowy "Budowa kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w Komorowie", rozpoczęły się roboty budowlane w miejscowości Komorów, których zakończenie planowane jest na czerwiec 2019 r.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Wartość całkowita projektu 14 408 674,77 PLN
Wartość dofinansowania UE 7 599 025,50 PLN
Wartość dofinansowania NFOŚiGW 4 283 015,00 PLN

10-lecie istnienia Świdnickiego Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. w Bystrzycy Dolnej upamiętniono zasadzeniem kolejnego dębu, w ramach gminnej akcji 100 dębów na 100 lecie Niepodległości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group