Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 951
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: 100 urodziny świdniczanki Ireny Mesek

Sobota, 14 października 2017, 7:00
Aktualizacja: 20:03
Autor: red
Świdnica: 100 urodziny świdniczanki Ireny Mesek
Fot. UM Świdnica
Z okazji 100 urodzin świdniczanki, Ireny Mesek w piątek, 13 października jubilatkę odwiedził zastępca prezydent Świdnicy, Szymon Chojnowski oraz kierownik Inspektoratu ZUS w Świdnicy, Dorota Kamińska.

W imieniu prezydent, Beaty Moskal-Słaniewskiej prezydent Chojnowski przekazał życzenia oraz nagrodę okolicznościową. Pani Mesek otrzymała także gratulacje od Prezes Rady Ministrów, Beaty Szydło oraz Wojewody Dolnośląskiego, Pawła Hreniaka.

Szacowna jubilatka urodziła się 13 października 1917 roku w Dąbrowie Górniczej. Była trzecim dzieckiem z czworga rodzeństwa. Ojciec Błażej Kopernacki był piekarzem, mama Marcjanna zajmowała się prowadzeniem domu. Okres dzieciństwa oraz uczęszczania do szkoły upłynął jej w Ząbkowicach, obecnej dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Tam też zdobyła średnie wykształcenie.

22 kwietnia 1935 roku poślubiła Tadeusza Meska. Z tego małżeństwa urodziło się troje dzieci: Elżbieta, która zamieszkuje w Dąbrowie Górniczej, Krystyna – przebywająca obecnie za granicą oraz Edward - mieszkający razem z mamą, którą się opiekuje. Do końca drugiej wojny światowej pani Irena Mesek przebywała w swoich rodzinnych stronach i zajmowała się głównie handlem. W 1945 roku zamieszkała w Piławie Górnej, gdzie wykorzystując wiedzę
i doświadczenie nabyte przy ojcu, przez prawie 10 lat prowadziła piekarnię. Do Świdnicy przeprowadziła się na początku marca 1955 roku. W naszym mieście pracowała w Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”. Była kierownikiem sklepów spożywczych przy ul. Dalekiej oraz przy ul. Westerplatte. Na emeryturę przeszła z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Świdnicy, który znajdował się przy ul. Kolejowej.

Pasją pani Ireny było zajmowanie się kwiatami i warzywami na swojej działce. Aktywnie udzielała się społecznie w Polskim Związku Działkowców. Przez wiele lat była prezesem POD „Tulipan”. Z rekomendacji Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców w 1987 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Wśród wyróżnień posiada także złotą odznakę „Zasłużonego Działkowca” oraz odznaką „Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców.

Pani Irena Mesek jest babcią 3 wnuczek i 7 wnucząt, prababcią 12 prawnuczek i 5 prawnucząt oraz praprababcią 10 praprawnuczek i 7 praprawnucząt.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group