Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 993
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: 105. urodziny Pana Stanisława Kowalskiego

Piątek, 10 kwietnia 2015, 13:37
Aktualizacja: 13:42
Autor: red.
Świdnica: 105. urodziny Pana Stanisława Kowalskiego
Fot. archiwum
Szacowny Jubilat pan Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 r. w Rogówku (gmina Gowarczów, powiat konecki, województwo świętokrzyskie). W miejscowości tej mieszkał do końca lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Po poślubieniu żony Władysławy przeprowadził się do niedalekiej Brzeźnicy, gdzie przebywał do 1952 r. Wówczas, w związku z poszerzaniem granic poligonu wojskowego, zmuszony został do opuszczenia nowo wybudowanego domu. Na Dolnym Śląsku osiedlił się w miejscowości Krzydlina Wielka w powiecie wołowskim. Prowadząc niewielkie gospodarstwo rolne pracował również na kolei jako dróżnik.

W Świdnicy mieszka nieprzerwanie od 17 maja 1979 r. Będąc na emeryturze nie zaprzestał jazdy rowerem, a do dzisiaj uprawia piesze wędrówki, nawet do 10 km dziennie. Jego pogodne usposobienie, zdrowy styl życia oraz aktywność sprawiają, że jest osobą rozpoznawalną nie tylko w Świdnicy. Pan Stanisław Kowalski jest wspaniałym propagatorem aktywnego spędzania czasu i wzorem do naśladowania. Jego wyniki sportowe i sposób na życie zostały zauważone nie tylko przez społeczność lokalną, ale również przez premiera rządu panią Ewę Kopacz, która na początku marca br. gościła u siebie pana Stanisława Kowalskiego wraz z innymi seniorami w ramach promocji rządowego programu „Senior – WIGOR”.

W ostatnich dwóch latach Szacowny Jubilat uczestniczy z powodzeniem w różnych imprezach sportowych udowadniając, że wiek nie jest przeszkodą w uzyskiwaniu dobrych wyników i bicia kolejnych rekordów. 10 maja 2014 r. pan Stanisław Kowalski na stadionie wrocławskiego AWF ustanowił rekord Europy na 100 m w swojej kategorii wiekowej wynikiem 32,79 sek. Na ubiegłorocznych Drużynowych Halowych Mistrzostwach Polski Weteranów był bezkonkurencyjny w biegu na 60 m uzyskując czas 19,72 sek. oraz w pchnięciu kulą wynik 5,08 m stając się dwukrotnym rekordzistą świata
M 100. Podczas 10. Halowych Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy Weteranów w marcu br. w Toruniu przebiegł 60 m w 20,27 sek. i zdobył złoty medal.

Pan Stanisław Kowalski od ponad jedenastu lat jest wdowcem. Obecnie mieszka z córką Reginą na Osiedlu Młodych. Pozostałe dwie córki: Halina zamieszkuje w Żaganiu, natomiast Barbara w okolicy Wołowa. Jubilat jest dziadkiem 10 wnucząt, pradziadkiem 14 prawnucząt oraz prapradziadkiem 2 praprawnucząt.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group