Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 1378
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: 200 nowych mieszkań

Sobota, 23 października 2021, 15:15
Autor: red
Żarów: 200 nowych mieszkań
Fot. UM Żarów
Burmistrz Leszek Michalak we wtorek, 20 października, wraz z innymi udziałowcami, w tym 16 gmin, podpisał w Kłodzku akt notarialny powołujący do życia SIM Sudety Sp. z o.o.

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Mieszkania będą budowane na terenach, które do spółki wniesie Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), a gmina Żarów, tak jak i pozostałe samorządy, otrzymała dotację z budżetu państwa w wysokości 3 milionów zł, która w całości zostanie przeznaczona na wkład do spółki.

- Powołanie do życia spółki SIM Sudety otwiera możliwość wybudowania w Żarowie 200 nowych mieszkań, z których 80% będzie przeznaczone na wynajem i co najważniejsze z nawet o połowę niższymi stawkami czynszu niż na rynku komercyjnym. To olbrzymia szansa na własne mieszkanie dla rodzin, których nie stać na wzięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie – informuje burmistrz Leszek Michalak. I dodaje – W ramach tego przedsięwzięcia w Żarowie zostaną wybudowane mieszkania, w których, w pierwszej kolejności zapewnione zostaną mieszkania dla osób wychowujących przynajmniej jedno dziecko (własne lub przysposobione) oraz dla osób starszych (60+).

Mieszkanie w SIM, to szansa na własne mieszkanie dla wielu osób i rodzin, które nie posiadają własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Całe przedsięwzięcie jest realizowane w ramach rządowego programu, w ramach którego KZN przekazuje do spółki grunty, a Bank Gospodarstwa Krajowego udziela spółce preferencyjny kredyt w wysokości 80% wartości inwestycji. Odsetki od tych kredytów wykupuje Skarb Państwa, dzięki temu BGK może zaoferować niższe oprocentowanie, co w efekcie przełoży się na to, że stawki czynszu w mieszkaniach SIM są niższe niż na rynku komercyjnym.

Dodatkową korzyścią dla najemców SIM jest to, że najemca ma możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie 15 lat).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group