Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 904
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: 3,5 mln zł na sport najmłodszych Dolnoślązaków

Poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 19:15
Aktualizacja: 19:20
Autor: red.
Dolny Śląsk: 3,5 mln zł na sport najmłodszych Dolnoślązaków
Fot. UMWD
Nauka pływania dla 9 tys. dzieci z Dolnego Śląska, dodatkowe profesjonalne zajęcia sportowe trzy razy w tygodniu dla uczniów klas IV–VI oraz atrakcyjne lekcje wychowania fizycznego dla najmłodszych – to główne założenia trzech
ogólnopolskich programów, jakie wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki realizuje Województwo Dolnośląskie. Dziś wiceminister sportu Tomasz Półgrabski, marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Radosław Mołoń podpisali porozumienie o realizacji programów "Umiem pływać", "Multisport" i "Mały Mistrz" na terenie naszego województwa.

W 2014 roku Województwo Dolnośląskie wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki realizować będzie trzy programy sportu powszechnego dla dzieci. Program powszechnej nauki pływania "Umiem pływać", a także program "Multisport" już działają na terenie niektórych gmin i miejscowości Dolnego Śląska.

- Dolny Śląsk jest jednym z liderów w dziedzinie sportowego wsparcia dzieci i młodzieży. Fundujemy stypendia sportowe, nagradzamy kluby, rozbudowujemy infrastrukturę. Cieszę się, że dziś możemy razem z ministerstwem podpisać umowę o współpracy w ramach trzech programów: "Umiem Pływać", "Mały Mistrz" i "Multisport". Jestem przekonany, że dzięki nim najmłodsi Dolnoślązacy odnajdą w sobie pasję do uprawiania sportu, która w przyszłości zaowocuje wieloma medalowymi sukcesami - mówił w trakcie konferencji Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Od 1 września w co najmniej 400 szkołach podstawowych w regionie rozpoczną się zajęcia w ramach programu "Mały Mistrz". Na realizację tych trzech programów województwo dolnośląskie przeznaczyło 1,75 mln zł., taką samą kwotę dołożyło Ministerstwo Sportu i Rekreacji. W sumie daje to 3,5 mln zł na upowszechnienie sportu wśród najmłodszych Dolnoślązaków.

- Województwo Dolnośląskie jest dla nas dobrym przykładem sportowych praktyk. Od lat pokazujecie, że sprawy sportu w regionie można traktować priorytetowo. Bardzo cenimy sobie współpracę z samorządem Dolnego Śląska,
stąd jeden z naszych programów - "Mały Mistrz" wzorowany jest na "Sprawnym Dolnoślązaczku". Wierzę, że każda zainwestowana w programy sportowe złotówka zostanie wydana mądrze i z korzyścią dla dzieci i młodzieży - przekonywał Tomasz Półgrabski, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Korzystając z okazji, Radosław Mołoń, Wicemarszałek Dolnego Śląska zaprosił uczestników konferencji do wzięcia udziału w kolejnej imprezie sportowej realizowanej przez samorząd województwa. - Na Dolnym Śląsku realizujemy
wiele projektów sportowych rangi międzynarodowej, ale też kierujemy swoje wsparcie do najmłodszych. Już dziś chciałbym zaprosić Państwa na Dolnośląskie Święto Sportu, które odbędzie się 31 maja. To duża impreza rodzinna i piknikowa. Nie zabraknie sportowej rywalizacji, ale przede wszystkim dobrej zabawy dla osób w każdym wieku - mówił Radosław Mołoń.

"Umiem pływać": zakłada systematyczną naukę pływania dla wszystkich dzieci, niezależnie od ich miejsca zamieszkania, program ma za zadanie ułatwić najmłodszym dostęp do krytych pływalni. Uczestnikami "Umiem pływać" będą dzieci III klas szkół podstawowych, na jednego uczestnika przypadać będzie 20 godzin zajęć. W pierwszym roku realizacji programu zakłada się udział ok 9 tys. dzieci w 72 gminach na terenie Dolnego Śląska.

"Multisport": składa się z zajęć zawierających elementy lekkiej atletyki, gimnastyki, gier zespołowych i zabaw ruchowych. Ćwiczenia realizowane są na różnych obiektach sportowych, daje to możliwość uprawiania wielu sportów. W programie "Multisport" biorą udział dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych. Trwające 90 minut zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu. Dotychczas stworzono 81 grup, skupiających ponad 1,6 tys. dzieci.

"Mały Mistrz": program powstał w oparciu o autorski projekt samorządu naszego województwa "Sprawny Dolnoślązaczek", a jego celem jest podniesienie atrakcyjności zajęć wychowania fizycznego wśród dzieci z klas I-III poprzez zdobywanie "sprawności sportowych"(np. gimnastyk, lekkoatleta, piłkarz, pływak). "Mały Mistrz" oficjalnie zacznie działać 1 września 2014r. i obejmie ok. 400 szkół na Dolnym Śląsku.

(UMWD)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group