Sobota, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 249
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

40 lat kończy Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie

Wiadomości: Jaskulin
Piątek, 3 września 2010, 7:54
Aktualizacja: 8:45
Autor: KO
Fot. SP w Świdnicy
Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie pod okiem instruktorów terapii zajęciowej przyszykowali dla gości własnoręcznie wykonane niespodzianki. Mszy św. z homilią z okazji jubileuszu placówki będzie przewodniczył ksiądz biskup Ignacy Dec.

Uroczysta eucharystia rozpocznie się o godz. 11.00. Patronat nad uroczystościami objęła wicewojewoda dolnośląski Ilona Antoniszyn-Klik.

Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie w gminie Dobromierz to nowoczesna placówka dla niepełnosprawnych intelektualnie osób dorosłych. - Przestronne pokoje, przyjazne pomieszczenia terapeutyczne, w pełni wyposażona baza sportowa i rehabilitacyjna, wokół mnóstwo zieleni i teren rekreacyjny z małą sceną – opisuje Monika Żmijewska ze świdnickiego starostwa powiatowego. W sumie w DPS pracuje sześćdziesięciu pracowników, którzy opiekują się siedemdziesięcioma wychowankami w wieku od 22 do 60 lat o różnym stopniu niepełnosprawności.

- W Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie pracuję już prawie 35 lat. Wielu podopiecznych pamiętam jeszcze jako małe dzieci. Oni dorastali razem z tym miejscem – wspomina Janusz Jarocki, dyrektor DPS w Jaskulinie.

Dawniej cała placówka mieściła się w budynku pałacowym, który nie był przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamieszkiwało w nim prawie stu podopiecznych, sypialnie były 20-30 osobowe, a na piętrze był tylko jeden sanitariat. W 1998 r. wybudowano budynek mieszkalny, usytuowany nieco niżej od pałacyku.

- Starsi, schorowani ludzie mogli od teraz przenieść się do nowych pokoi – opowiada Monika Żmijewska. - Pałac spełniał już tylko funkcję dziennego pobytu. Odbywały się tam warsztaty terapeutyczne, rehabilitacja, zajęcia plastyczne i ruchowe. Budynek pałacu już wtedy był mocno zniszczony, generował ogromne koszty związane z bieżącym utrzymaniem i naprawami m.in. dachu czy instalacji elektrycznej. Zarząd powiatu stanął wtedy przed koniecznością podjęcia decyzji: czy remontować pałac czy budować nowe pomieszczenia. Oszacowano, że remont pałacyku i jego otoczenia pochłonąłby prawie 5 mln zł. Podjęto decyzję o wybudowaniu nowego obiektu, a pałacyk wystawiono na sprzedaż w trybie przetargu.

- Rozwiązanie, jakie wypracowaliśmy wspólnie z ówczesnym zarządem powiatu było bardzo dobrym posunięciem – ocenia starosta świdnicki Zygmunt Worsa. - Okazało się, że koszty budowy nowego obiektu były dużo niższe, niż gdybyśmy chcieli remontować pałac. Wprawdzie chcieliśmy na początku zrobić z niego prawdziwą perełkę, ale koszt 5 mln zł. był nieosiągalny dla budżetu powiatu. Długo nie mogliśmy sprzedać pałacu, w końcu jednak udało się go sprzedać za kwotę 575210 zł. Mogliśmy te pieniądze przeznaczyć jako wkład własny w prowadzoną inwestycję.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Opiekunowie w potrzebie 29-06-2017 21:58
Szanowna Pani Monika Żmijewska chyba pomyliła ilość opiekunów to 10 osób na 72 podopiecznych z różnymi stanami chorobowymi niepełnosprawności intelektualnej, są również tacy podopieczni, którzy wymagają ciagłej opieki dbania o higiene osobistą , inaczej brzmi 60 pracowników na 70 podopiecznych, byc może była to pomyłka lub też zamysł nie ujawniania prawdy ilości opiekunów w stosunku do podopiecznych, ciężka praca za marne wynagrodzenie...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group