Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 907
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: 400 osób bierze udział w akcji Nefrotest w Świdnicy

Niedziela, 9 czerwca 2013, 12:06
Aktualizacja: 12:09
Autor: red.
Akcja NEFROTEST w powiecie świdnickim osiągnęła swój punkt kulminacyjny. Od godziny 8:00, w Centrum Dializ Fresenius przy ul. Leśnej 27–29, pielęgniarki pobierają wcześniej zarejestrowanym pacjentom krew, by wykryć choroby nerek we wczesnym stadium. Akcja cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu świdnickiego. Przez dwa dni, na bezpłatne badania zgłosiło się 400 pacjentów. Za przebadanie próbek krwi z dzisiejszej akcji odpowiada laboratorium Diagnostyka z Wałbrzycha.

- W pobranych próbkach krwi, badamy poziom kreatyniny oraz eGFR. Te dwa wskaźniki określają czy nasze nerki funkcjonują prawidłowo. W chorobach nerek, bardzo niebezpieczny jest fakt, że schorzenie rozwija się skrycie, nie dając żadnych specyficznych objawów. Dlatego właśnie pacjenci trafiają na stację dializ, już w zaawansowanym stopniu choroby. - mówi dr n. med. Ewa Trafidło, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy. Aby tego uniknąć, warto regularnie wykonać proste badanie krwi i moczu, bowiem wykrycie choroby na wczesnym etapie, daje szanse na jej zupełne wyleczenie.

Kampania ma na celu uświadomienie Polakom jak ważne są dla naszego organizmu nerki i dbałość o nie. Do tej pory dzięki akcji NEFROTEST przebadało się ponad 12 tysięcy pacjentów, w dwudziestu czterech miastach w całej Polsce. Wyniki około 10 proc. badanych odbiegały od normy. Zostali oni skierowani na dalszą diagnostykę. Szacunkowo w Polsce, problemy z nerkami ma ok. 4 milionów osób, z czego większość pacjentów nie zdaje sobie z tego sprawy. Choć choroba może dotknąć każdego, w grupie największego ryzyka są chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia, osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 60 roku życia.

Badania w ramach kampanii NEFROTEST cieszą się w całej Polsce ogromną popularnością. Liczba chętnych zwykle znacznie przewyższa możliwości organizacyjne stacji dializ. Aby badaniami objąć jeszcze więcej pacjentów, bezpłatne skierowania na testy krwi i moczu, dla osób które ukończyły 60 lat, przesłaliśmy także do lekarzy rodzinnych, parafii, aptek i mediów patronackich na terenie powiatu świdnickiego. Jeżeli komuś nie udało się zarejestrować na dzisiejsze badania, ma jeszcze szansę przebadać się za darmo. Warto jednak pamiętać, że badanie to nie jest drogie, kosztuje kilkanaście złotych i można je wykonać na własny koszt w dowolnym momencie.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja skupiająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy. NEFROTEST w powiecie świdnickim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz dr hab. n. med. Magdalena Krajewska - Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Aleksander Marek Skorupa – Wojewoda Dolnośląski, Rafał Jurkowlaniec – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Zygmunt Worsa – Starosta Powiatu Świdnickiego, Wojciech Murdzek – Prezydent Miasta Świdnica oraz Grzegorz Kloc – Dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego Latawiec w Świdnicy. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - małżonka Prezydenta RP.

Na badaniu swoją obecność zapowiedzieli:
 starosta Zygmunt Worsa
 dyrektor wydziału zdrowia starostwa Zygmunt Okarmus
 przedstawicielka SANEPIDu Halina Jagielska-Lesniak

Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group