Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 556
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: 6 stycznia – Święto Trzech Króli

Poniedziałek, 6 stycznia 2014, 8:03
Aktualizacja: 12:29
Autor: Ina
Kraj: 6 stycznia – Święto Trzech Króli
Fot. archiwum
Święto Trzech Króli to inaczej Misterium Objawienia Pańskiego, które obchodzone jest 6 stycznia (w Kościele katolickim i protestanckim) oraz 19 stycznia (w Kościele prawosławnym). Jest to jedna z najstarszych uroczystości kościelnych.

Genezę święta możemy odnaleźć w Ewangelii św. Mateusza, w której znajdujemy historię trzech mędrców ze Wschodu. Według tradycji noszą oni imiona: Kacper, Melchior i Baltazar, a dla podkreślenia faktu, że reprezentują cały lud jeden z nich zawsze jest przedstawiany, jako czarnoskóry. Przybyli oni do Betlejem, aby złożyć nowo narodzonemu Jezusowi hołd i ofiarować dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Obecnie (od 2011 roku) w Polsce święto to jest dniem wolnym od pracy. Podobnie wygląda to też w Grecji, Chorwacji, Austrii, Włoszech czy Hiszpanii.

W Misterium Objawienia Pańskiego w kościołach odprawiane są msze święte, podczas których księża najczęściej mają na sobie białe szaty liturgiczne, które są charakterystyczne dla całego okresu Bożego Narodzenia.

Z dniem tym kojarzone są także różnorodne zwyczaje. Najbardziej znany - to widniejące na drzwiach mieszkania lub domu symbole: K+ M+ B= rok, który właśnie się rozpoczyna. Są to pierwsze litery imion mędrców. Co ważne – napis wykonany jest poświęconą kredą. W wielu miastach odbywa się w tym dniu także Orszak Trzech Króli, który przechodzi ulicami miasta wraz z wiernymi.

Tydzień po uroczystości Trzech Króli obchodzone jest Święto Chrztu Pańskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group