Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1024
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: 60 lat pod błękitnym płaszczem Maryi

Piątek, 8 maja 2015, 9:52
Aktualizacja: 12:53
Autor: red.
Strzegom: 60 lat pod błękitnym płaszczem Maryi
Fot. UM Strzegom
W bieżącym roku przypadła 60.rocznica kultywowania czci Maryi Niepokalanej w Tomkowicach. Uroczystość upamiętniająca to wydarzenie odbyła się 1 maja. Modlitewne spotkanie dziękczynne rozpoczęło się litanią loretańską przed kapliczką maryjną, a następnie wierni, w procesji ze śpiewem na ustach, przeszli do kościółka na uroczystą mszę św., którą odprawił ks. Prałat Marek Babuśka.

Kult Maryi rozpoczął się w Tomkowicach w roku 1955 r., kiedy to mieszkańcy Tomkowic, którzy przybyli tu z różnych stron Kresów Wschodnich, oddali się w opiekę Najświętszej Marii Pannie i postawili jej granitową kapliczkę zwieńczoną krzyżem. Inskrypcja na cokole, będąca wyrazem naturalnej obawy mieszkańców przed życiem na obcej im ziemi i jednocześnie wielkiej nadziei na przyszłość głosi: - Matko Niepokalana módl się za nami. I zaraz pod nią stanowczy żołnierski odzew: - Ku czci Ojczyzny.

Mieszkańcy odnowili kapliczkę przed uroczystością jubileuszową, wykonując jednocześnie wiele prac związanych z poprawieniem estetyki otoczenia - oczyścili teren wokół, wykonali nową aranżację zieleni, ustawili kamienne ławki oraz ułożyli granitowy chodnik prowadzący od ulicy do pomnika. Całość została oprawiona flagami Polski, Strzegomia i Stolicy Apostolskiej.

Mieszkańcy są wdzięczni sponsorom, do których należą: Michał Basiński, Franciszek Piłat, Krzysztof Bartków, Andrzej Szczepanik i Danuta Banaszak za sfinansowanie przedsięwzięcia oraz wykonawcom Andrzejowi Dobrzańskiemu i Jackowi Borysewiczowi za wykonanie podjętego wyzwania. - Wszystkim mieszkańcom Tomkowic dziękuję za wielkie zaangażowanie i ogromny wkład pracy w razem podjęte dzieło – mówi Andrzej Szczepanik.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group