Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 719
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: 70 lat Szkoły Podstawowej nr 4 w Świebodzicach

Wtorek, 23 maja 2017, 15:15
Autor: red
Świebodzice: 70 lat Szkoły Podstawowej nr 4 w Świebodzicach
Fot. UM Świebodzice
Wzruszenia, wspomnienia, przeglądanie pamiątkowych kronik, wspólne zdjęcia i radość ze spotkania – z pewnością te uczucia towarzyszyły uczestnikom obchodów jubileuszu 70 lat Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach.

Placówka świętowała jubileusz w gronie społeczności szkolnej, absolwentów, przyjaciół i byłych pracowników. Wśród nich był gość szczególny – Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, która właśnie w Czwórce rozpoczynała pracę jako nauczyciel.

Uroczystości odbyły się w szkolnej sali gimnastycznej, z udziałem uczniów, kadry pedagogicznej, rodziców i zaproszonych gości.

Galę swoją obecnością zaszczycili: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans; radni miejscy i powiatowi, szefowie spółek, dyrektorzy świebodzickich placówek oświatowych i wielu innych.

Uroczystość poprowadziła dyrektor SP 4, Dorota Uzar.

- Czas w szkole odmierzają dzwonki, ale także wydarzenia niecodzienne, jak ten jubileusz. Każdy zbiera informacje o historii szkoły i jej dorobku, a ten dorobek to praca nas wszystkich: nauczycieli, uczniów, pracowników obsługi.
Nasza szkoła wytworzyła bogatą tradycję, klimat, połączyła wiele pokoleń uczniów, nauczycieli; mamy na koncie wiele sukcesów, szkoła jest wysoko oceniana prze władz lokalne i oświatowe. W naszej szkole najważniejszy jest uczeń, duszą szkoły są nauczyciele, wsparciem – rodzice, a dumą – absolwenci – podkreślała w swoim wystąpieniu Dorota Uzar.

Wzruszenia z powodu zaproszenia na uroczystość nie kryła minister Anna Zalewska. Spędziła w Czwórce dwa lata i jak podkreśliła, ukształtowały je one na dalsze życie zawodowe.

- Pamiętam rady pedagogiczne, gdy starsze, doświadczone koleżanki bez irytacji, spokojnie wysłuchiwały buńczucznych wypowiedzi, podpowiadały, analizowały, wskazywały rozwiązania. To była szkoła, w której nikt się nikogo nie bał. I tak właśnie szkoła powinna wyglądać, za co serdecznie dziękuję wszystkim dyrektorom i nauczycielom. Dziękuję także panu burmistrzowi, bo z dumą zawsze mówię o swoim mieście, w którym nie zlikwidowano żadnej szkoły, a w każdej z nich dba się o dziecko i o nauczyciela.

Minister Anna Zalewska odniosła się także do reformy oświaty.

- Chcemy małych szkół, jednej zmiany, żeby dzieci były ze sobą, by były bezpieczne, by rodzice i nauczyciel się znali. Mamy służyć dzieciom, a nie przeszkadzać im w edukacji. Moje doświadczenia ze Szkoły Podstawowej nr 4 i pracy w liceum dały mi siłę i odwagę do zmian. Wierzę, że jesteście Państwo gwarancją ich sukcesu. Gratuluję i życzę co najmniej następnych 70 lat w tak dobrej, rodzinnej atmosferze.

Pani minister otrzymała pamiątkowe zdjęcie z okresu, gdy pracowała w Czwórce. Z kolei szkoła otrzymała od Anny Zalewskiej aż trzy podarunki: książkę, tablicę multimedialną i mikroskop.

Burmistrz Bogdan Kożuchowicz w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim pedagogom, dyrektorom, uczniom i absolwentom, którzy przez lata pracowali na dobre imię szkoły i miasta.

- Materia to tylko dodatek do tego, co w tej szkole przez chociażby ostatnie lata zaistniało na najwyższym poziomie – mam tu na myśli efekty pracy edukacyjnej i wychowawczej. Dziękuję Państwu, że jesteście blisko dzieci, uczniów, za modelową współpracę z rodzicami i wytworzenie familijnej atmosfery w tej szkole – podkreślił burmistrz Bogdan Kożuchowicz. I dodał: - A korzystając z okazji, chcę podziękować pani minister za to, że wracamy do normalności w oświacie i wychowaniu, do tego, co naszym dzieciom i młodzieży jest niezbędne. Mówię to jako wieloletni nauczyciel i rodzic.

Obchodom jubileuszu towarzyszyły występy artystyczne uzdolnionych uczniów Czwórki, było mnóstwo prezentów dla szkoły od zaproszonych gości. Dyrekcja Czwórki uhonorowała także czterech długoletnich dyrektorów placówki, wręczając im pamiątkowe statuetki. Otrzymali je: Grażyna Bernasińska, Elżbieta Muzyka, Ewa Limberger i Janusz Kierul.

Po południu społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej mszy świętej, odprawionej z okazji jubileuszu. Wcześniej grupa uczniów odwiedziła także zaprzyjaźnione placówki, które mają tego samego patrona, czyli Janusza Korczaka.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group