Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 588
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: „A to Polska właśnie”…

Niedziela, 3 września 2017, 15:37
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 września 2017, 11:39
Autor: red
Świebodzice: „A to Polska właśnie”…
Fot. UM Świebodzice
Jeden z najznamienitszych dramatów w historii polskiej literatury, wielobarwny, niejednoznaczny, skłaniający do dyskusji o Polsce – Wesele Stanisława Wyspiańskiego,było bohaterem tegorocznej edycji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Na „wesele” do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach zaproszonych zostało w sobotę, 2 września, wielu znakomitych gości. Honorowym gościem tego wydarzenia była – podobnie jak w roku ubiegłym – Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Wśród czytających byli także Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ireneusz Zyska, Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Jan Klepiec i Zdzisław Pantal, radni miejscy, dyrektorzy miejskich placówek oświatowych, nauczyciele, czytelnicy biblioteki i bibliotekarki.

- Sala biblioteczna została ustrojona na tę okoliczność w weselnej estetyce, zgodnie ze wskazówkami samego mistrza Wyspiańskiego: były więc i wieniec weselny, i wstążki, i obrazy: Matki Boskiej Ostrobramskiej i Częstochowskiej, i chochoł, i wiele innych elementów wystroju weselnej chaty – podkreśla Małgorzata Grudzińska, gospodyni spotkania i dyrektor MBP w Świebodzicach.

Formuła dramatu, opartego na dialogach między bohaterami, umożliwiła gościom wykazanie się prawdziwym kunsztem aktorskim. A o tym, że teksty Wesela brzmią wciąż aktualnie mogli się przekonać wszyscy uczestnicy wydarzenia, którzy z humorem przyjmowali fragmenty, czytane z podziałem na role – i co należy podkreślić, bardzo trafnie dobrane do czytających: np. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz (Czepiec) do Posła Zyski (Dziennikarz): Co tam panie w polityce?

Minister Annie Zalewskiej przypadła rola Radczyni, strofującej rozbrykane na przyjęciu dziewczęta: Zosię – Agnieszkę Gielatę, dyrektor Miejskiego Domu Kultury i Hanię – Małgorzatę Hojdę-Ozgę, polonistkę ze Szkoły Podstawowej Nr 2.
Nawiązując do idei wspólnego czytania Anna Zalewska podkreśliła, jak duży nacisk w nowym roku szkolnym będzie kładziony właśnie na głośne czytanie w szkołach.

- Od 4 września w podstawach programowych klasy I, IV i VII czytamy głośno w szkole, nawet na matematyce, jeśli jest taka potrzeba, by dziecko wyciszyć - podkreślała minister Anna Zalewska.

Burmistrz Bogdan Kożuchowicz gorąco podziękował wszystkim za udział w Narodowym Czytaniu.

- To wyjątkowa akcja, bo przecież o tym, co będziemy czytać, decydujemy my sami, wszyscy Polacy, głosując na konkretny utwór – podsumowuje burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Dziękuję, że zaszczyciło nas tak wielu wspaniałych gości i że mogliśmy wspólnie jeszcze raz sięgnąć do pięknych, arcypolskich odniesień, zawartych w dramacie mistrza Wyspiańskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group