Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 915
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Absolutorium dla burmistrza Strzegomia

Sobota, 7 czerwca 2014, 7:58
Autor: red.
Strzegom: Absolutorium dla burmistrza Strzegomia
Fot. UM Strzegom
Budowa sali gimnastycznej w Goczałkowie, remont świetlic wiejskich, budowa schetynówki Tomkowice – Granica, zorganizowanie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Strzegomiu, przebudowa dróg i chodników, budowa licznych placów zabaw, w tym czterech w ramach programu „Radosna Szkoła” oraz pozyskanie zewnętrznego dofinansowania wysokości około 4 mln zł (wg podpisanych umów), to tylko niektóre z ważnych osiągnięć gminy Strzegom w 2013 r., o których wspomniał burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta podczas sesji absolutoryjnej w dn. 3 czerwca 2014 r.

Sesja absolutoryjna to bardzo ważne wydarzenie w życiu całej gminy, bowiem jest to rozliczenie się burmistrza z wykonania całego budżetu za dany rok. Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2013 r. odczytał Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. Za wymienionymi w toku wypowiedzi liczbami, znajdowało się bardzo wiele zrealizowanych zadań. Jak podkreślił burmistrz, budżet gminy Strzegom w 2013 r. był inwestycyjny. Po stronie dochodów zamknął się kwotą 79 756 945 zł, w tym dochody własne 55 677 163 zł i majątkowe - 10 031 481 zł. Wydatki wyniosły 82 252 822 zł. Dokładnie 17 972 009 zł wydano na inwestycje. Planowany deficyt w wysokości 5 157 120 zł został zmniejszony do kwoty ponad 2 495 876 zł, zatem deficyt został zrealizowany w 48,40%. Zadłużenie gminy Strzegom na koniec okresu sprawozdawczego wynosiło 45 436 715, 54 zł. Rada Miejska była informowana o wszystkich działaniach i wyrażała na nie zgodę, podejmując stosowne uchwały. - Nie zaciągaliśmy kredytów na wydatki bieżące – tłumaczył burmistrz. Wyjaśniając dodał: –Nie przejadamy budżetu.

Oszczędzamy. Całe nasze działanie było ukierunkowane na to, by ludziom żyło się coraz lepiej. Remonty dróg i chodników, poprawa infrastruktury wiejskiej, remonty i rozbudowa świetlic wiejskich, nowe place zabaw dla dzieci w Jaroszowie, czy w Strzegomiu przy ul. Bazaltowej, ul. Polnej, jak również cztery w ramach „Radosnej Szkoły”- to tylko niektóre z wielu zadań wykonanych w 2013 r. Wielkim osiągnięciem samorządu było dokonanie swoistej symbiozy placówek wiejskich, np. w Kostrzy, gdzie biblioteka i ośrodek zdrowia znajdują się w jednym miejscu – w szkole, a wszystko po to, by nie likwidować szkół. Jednak utworzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej było największym osiągnięciem minionego roku. -Jesteśmy jedną z trzech gmin w Polsce, która podjęła się prowadzenia warsztatu – powiedział. W swej wypowiedzi burmistrz zaakcentował wielką aktywność sołectw w temacie poprawy wizerunku wsi, estetyki zagród wiejskich, podsumował efekty konkursu „Odnów i Wygraj”, dzięki któremu gmina się zmienia oraz pochwalił gospodarne dysponowanie funduszem sołeckim, który w 2013 r. wyniósł ponad 300 tys. i był także przeznaczany na zadania inwestycyjne.

-W temacie bezrobocia również wiele się zmieniło, wróciliśmy do normalności, bowiem wszystkie sprawy związane z organizacją nowych miejsc pracy załatwia PUP . Na likwidację bezrobocia gmina Strzegom wydała ponad 801 tys. zł., dzięki czemu powstało 364 miejsc pracy.

Podczas sesji radni zostali zapoznani z pozytywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej z wykonania budżetu za 2013 r., którą odczytał Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza. Pozytywna opinia oznacza to, że gmina Strzegom zarządzała środkami finansowymi w sposób gospodarny i celowy. Także pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium dla burmistrza odczytał Paweł Mosór, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Strzegomiu.

W głosowaniu w sprawie udzielenia Zbigniewowi Suchycie, burmistrzowi Strzegomia absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2013 rok udział wzięło 21 radnych. Za udzieleniem absolutorium głosowało 16 radnych, przeciwko byli: Ryszard Nabiałek, Jerzy Majewski i Jan Figurak, zaś od głosu wstrzymali się: Piotr Szmidt i Tomasz Dziurla.

Pod koniec sesji burmistrz podziękował za dobrą współpracę i wykonanie budżetu Wiesławowi Witkowskiemu, zastępcy burmistrza, Lucynie Jurek, skarbnikowi Gminy i Iwonie Zabawie- Budziszyn, sekretarzowi Gminy oraz pracownikom podlegających im wydziałów.– Jest to dobry organizm funkcjonujący dla ludzi. To były trzy lata dobrej współpracy i za nie dziękuję – stwierdził. Podziękowania skierował także w stronę Tadeusza Wasyliszyna, przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu oraz radnych Rady Miejskiej za merytoryczną współpracę i współdziałanie dla dobra gminy. Niezwykłym samorządowcom współpracującym w sołectwach najbliżej ludzi - sołtysom podziękował za mobilizację wsi, bo „zadziało się na wsiach pięknie”. Słowa uznania i podziękowania skierował do wszystkich, z którymi współrealizował budżet: do dyrektorów OPS, SCK, Biblioteki Publicznej, OSiR – u, WTZ, szkół i przedszkoli. Burmistrz podziękował przede wszystkim mieszkańcom, dzięki którym tak dużo w gminie można było zrobić.

Słowa uznania i podziękowania popłynęły także w stronę burmistrza.

- Burmistrz - inwestor, burmistrz - dobry gospodarz, dobry człowiek, wszystko widzi, wszystko wie – takie i inne wypowiedzi padały pod adresem Zbigniewa Suchyty, burmistrza Strzegomia podczas sesji i po, w czasie gratulacji.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group