Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 585
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Adam Michnik: No wszystko, k…, mogliśmy zrobić lepiej!

Wiadomości: Świdnica
Sobota, 25 września 2010, 13:17
Aktualizacja: Niedziela, 26 września 2010, 6:52
Autor: Karolina Osińska
Fot. Karolina Osińska
Debata Gospodarcza na temat: „20 lat po przełomie, czyli co dał przedsiębiorczości Okrągły Stół” rozpoczęła obchody jubileuszu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Adam Michnik, Leszek Balcerowicz, Tadeusz Syryjczyk, Marek Kłoczko i Jan Lityński wspominali czasy przełomu. – Pytanie brzmi: cośmy spieprzyli, cośmy mogli zrobić lepiej – powiedział Adam Michnik i zaraz odpowiedział: – No wszystko, k…, mogliśmy zrobić lepiej!

Jednak wszyscy uczestnicy debaty zgodnie orzekli, że nie byłoby dzisiejszej Polski bez Okrągłego Stołu. Było to wydarzenie czysto polityczne. – Jeżeli mówimy o samym Okrągłym Stole, to on w sprawach ekonomicznych nie odegrał większej roli – zauważył doktor Tadeusz Syryjczyk, minister w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Jerzego Buzka, poseł trzech pierwszych kadencji Sejmu. – Najważniejsze reformy gospodarcze to reformy systemu politycznego – zwrócił uwagę Leszek Balcerowicz, wicepremier i minister finansów w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Jerzego Buzka, a także były prezes NBP w latach 2001-2007.

Adam Michnik - historyk, eseista i publicysta polityczny, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” – wspominał słowa Lecha Wałęsy: „Wiesz Adaś, komunizm to jest fantastyczny ustrój, tylko ma jedną wadę – ludzie mu przeszkadzają”. – Największym problemem w firmie socjalistycznej było zaopatrzenie, bo wszystkiego brakowało – stwierdził Tadeusz Syryjczyk. Problemem było też to, że nie istniał wolny rynek i konkurencja. – Nawet rolnictwo prywatne nie do końca było prywatne, bo otoczone przez socjalizm – mówił profesor Balcerowicz. – Tam się nie kupowało, tylko załatwiało, a ze sprzedażą nie było najmniejszych problemów.

Gdy więc nastała wolność gospodarcza i już nie od wszystkich sprzedających klienci chętnie kupowali, większość narzekała na reformy. Do tego doszła galopująca inflacja i zagubienie Polaków w nowej rzeczywistości.

- Jak stanę przed świętym Piotrem i on mnie zapyta: cóż dobrego zrobiłeś grzeszniku, to odpowiem ze ściśniętymi zębami: broniłem reform Leszka Balcerowicza – powiedział redaktor Michnik.

Od Okrągłego Stołu Polska zmieniła się niesamowicie. Ale jest jeszcze dużo do zrobienia. – Cały czas przedsiębiorcy odczuwają, że państwo jest słabe – powiedział Marek Kłoczko.

Na debatę nie dotarli: Władysław Frasyniuk, Ryszard Kalisz i Marek Borowski.

W programie jubileuszu SPiKŚ jeszcze przed nami:
* godz. 14.15 – koncert organowy w Kościele Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy,
* godz. 18.00 – Gala SPiKŚ w Teatrze Miejskim w Świdnicy, w trakcie której nastąpi:
1) Nadanie tytułów Członków Honorowych SPiKŚ panom:
• profesorowi Janowi Miodkowi – popularyzatorowi wiedzy o języku polskim, dyrektorowi Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
• Markowi Woronowi – Kanclerzowi Loży Dolnośląskiej BCC we Wrocławiu
2) Koncert Trio Mirosława Jabłońskiego - artysty i kompozytora świdnickiego,
3) Wręczenie nagród „Wiecznego Pióra” 2010, które otrzymają panowie:
• Andrzej Arendarski – prezes Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie,
• Ryszard Kalisz – adwokat, poseł RP
• Mirosław Sośnicki – pisarz, dziennikarz, były poseł RP
• Tadeusz Syryjczyk – były minister i poseł RP
4) Koncert kameralny zespołu „SYGIT BAND” z Wrocławia
5) Wręczenie „Diamentów Wolności” panom:
• Leszkowi Balcerowiczowi
• Władysławowi Frasyniukowi
• Aleksandrowi Kwaśniewskiemu
• Tadeuszowi Mazowieckiemu
• Adamowi Michnikowi

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

Misiek173 25-09-2010 15:44
kto to jest adam michanik? i czemu przeklina?
~klop 25-09-2010 15:46
bo to wulgarny wydawca gazety i wszystko jasne
Misiek173 25-09-2010 15:48
bes sensu
~Robert 25-09-2010 15:52
A kto dziś nie przeklina? K... to słowo, które wyraża emocje, ale znów nie trzeba się tak nim emocjonować. Pan Michnik to nie wulgarny wydawca, tylko redaktor, który wiele zrobił przed laty. Dziś różne fakty na jego temat się wyciąga. Ale to nie zmienia stanu rzeczy, że gdyby nie on i jemu podobni, żylibyśmy w kraju podobnym do Białorusi. A co do słów w tytule - zawsze coś można zrobić lepiej. Panie Adamie, zrobił Pan, co było trzeba!
~ktos 25-09-2010 17:39
Diament wolności dla Kwaśniewskiego to jakieś jaja.Czemu chłopaki nie zaprosili Jaruzelskiego? Mogli tez Tymińskiego bo są wśród nich i tacy którzy startowali z partii X.
~wokulski:) 25-09-2010 21:21
I znowu mamy zlot zorganizowany przez "Świdnickich kupców i dręczycieli przaowników"bawią sie z byłą elitą polityczną.Robią sobie ładne zdjęcia by pózniej kroić swoich pracowników z jeszcze większym zadowoleniem.I wszystko jest jak najbardziej ok.Tak oni tylko delikatni obchodzą prawo nie płacąc tego co powinni.minimalna stawka reszta na lewo do kieszeni...bo po co inaczej.????
~ 26-09-2010 13:17
Balcerowicz musi odejsc
~z 26-09-2010 20:39
Ale hańba i na dodatek w mojej Świdnicy.Wszyscy oni powinni gnić w lochach za zniszczenie Polski,za okragły stół.A TW BOLEK też dostał odznaczenie? Do Roberta-nie powtarzaj w kółko o tej Białorusi,bo nie przystoi człowiekowi dorosłemu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group