Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 970
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Adria: Adria bez granic

Sobota, 16 sierpnia 2014, 12:54
Aktualizacja: 13:05
Autor: red.
Adria: Adria bez granic
Fot. użyczone
Przez ponad 7 dni młodzież z gminy Świdnica gościła we włoskim mieście Adria. To efekt współpracy partnerskiej pomiędzy niemiecką gminą Lampertheim i belgijskim Maldegem. Jak to się zaczęło?

- Wszystko zrodziło się w 2002 r., kiedy to umowę o partnerstwie podpisał powiat Bergstrasse z powiatem Świdnickim. To był nasz początek. Myślę, że połączenie powiatów i gmin to dobry kierunek wzajemnych kontaktów, porozumień i współdziałania – mówiła 18 marca 2006 r. w Krzyżowej wójt gminy Teresa Mazurek, podczas podpisania pierwszej umowy partnerskiej z miastem Lampertheim. 5 września 2010 r. władze gminy podpisały kolejną umowę partnerską, tym razem z Maldegem.

Żywa współpraca
Od 2006 roku młodzież z gmin partnerskich odbyła 10 spotkań. W 2007 roku 16 tys. euro niemiecka Fundacja „Erinnerung un Zukunft” przyznała Gimnazjum w Pszennie im. Szarych Szeregów na międzynarodowe spotkanie w Krzyżowej i Lampertheim w ramach konkursu Frieden für Europa - Europa für den Frieden (Pokój dla Europy- Europa dla Pokoju). Projekt był realizowany w partnerstwie ze Szkołą im. Alfreda Delpa w Lampertheim. To tylko jedne z wielu inicjatyw realizowanych w ramach partnerstwa gmin. - Spotkanie w partnerskim mieście Maldegem było inspiracją do działania i uruchomienia w naszej gminie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie – dodaje wójt gminy Teresa Mazurek.

Europa bez granic
Współpraca jest żywa i trwała tylko wtedy kiedy uczestniczą w niej ludzie. - Cieszę się z faktu, że to właśnie nasza młodzież może korzystać z efektów współpracy, uczestnicząc w międzynarodowych spotkaniach. Pomimo, że gminę Świdnica nie łączy jeszcze oficjalna umowa partnerska z włoskim miastem Adria, to właśnie młodzież z naszej gminy przez ponad 7 dni mogła spędzić letnie wakacje we Włoszech – mówi wójt gminy.

Gruppo Gemellaggi Adria
- Jesteśmy grupą młodych mieszkańców Adrii współpracujących na co dzień z naszymi przyjaciółmi w Maldegem (Belgia), Lamperthein (Niemcy), Ermont (Francja), Rovignio (Chorwacja), Kalisz (Polska), Wirden (Holandia), Loja (Hiszpania). Nasze spotkania to doskonała okazja do nauki języków obcych, a także do tworzenia więzi przyjaźni, współpracy i rozwoju, poprzez wspólne podróże, rozmowy i wymianę doświadczeń - mówi Laura Nalesso, sekretarz Gruppo Gemellaggi Adria, gospodarza tegorocznego spotkania.

- Przyjaciele z Włoch przygotowali dla nas bardzo atrakcyjny program, dzięki któremu mogliśmy się integrować z grupami z innych państw. Wspólne gry i zabawy, posiłki oraz zwiedzanie Wenecji i Werony, to był idealny czas na poznanie się ze wszystkimi uczestnikami. Dodatkowym atutem była nauka języka, w tym włoskiego również - mówi Mateusz Adamski, radny młodzieżowej Rady Gminy Świdnica.

- Włosi byli bardzo gościnni i otwarci. Każdego dnia zapoznali nas ze swoją bogatą kulturą i historią. Wyjazd do Adrii był czasem międzynarodowej integracji. Ponadto mieliśmy okazję wziąć udział w Europejskim Konwencie Samarytanów. Była to bardzo ciekawa lekcja historii i nauka budowania społeczeństwa obywatelskiego – dodaje Anna Szczęsna.

Przez tydzień uczestnicy międzynarodowego spotkania ADRIA BEZ GRANIC brali udział w licznych zajęciach portowych, nauce pływania kajakiem, wieczorach integracyjnych, poznawali kulturę i zwyczaje swoich przyjaciół oraz szlifowali swoją znajomość języków obcych. Na zakończenie pobytu młodzież z gminy Świdnica mogła obserwować zawody Samaritan International Contest. Ponad 80 wolontariuszy z Austri, Niemiec, Włoch, Francji, Polski, Litwy, Słowacji, Łotwy i Węgier na torze wyścigowym Adria International Raceway zmagało się w konkurencjach sprawnościowych drużynowo i indywidualnie dotyczących udzielania pierwszej pomocy

Polskę reprezentowała (jako członek SFOP) Ochotnicza Straż Pożarna w Zakliczynie, gmina Zakliczyn, pow. tarnowski, woj. małopolskie, która zwyciężając w klasyfikacji generalnej zawodów zajęła I miejsce. Punkty Alfa, Bravo, Charlie, Delta rozmieszczone w czterech stronach miasta były miejscem gdzie zaaranżowano scenki odzwierciedlające tragiczne sytuacje, w których wolontariusz może się znaleźć i musi podjąć odpowiednie działania. Amputacja członków ręki, skażenie i obrażenia kwasem, jednoczesne wdrożenie procedur resuscytacyjnych 3 osobom poszkodowanym, czy zadławienie i wsparcie psychiczne osób głuchoniemych to tylko niektóre z realizowanych zadań.

- Możliwość spotkania się wolontariuszy z całej Europy, zawieranie nowych kontaktów i wymiana doświadczeń to główny cel przyświecający tej europejskiej inicjatywie. Jest to również zachęta do czynnego angażowania się młodych ludzi w działania organizacji pozarządowych. Budowanie społeczeństwa odpowiedzialnego za swoje otoczenie, które w sytuacjach kryzysowych chce pomagać i wie jak pomagać innym jest naszym zadaniem – podkreślali zgodnie uczestnicy wyjazdu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group