Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 881
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: AFD „MovieWro”: „Uwikłani”, czyli niejednoznaczna historia pedofila i jego ofiary

Poniedziałek, 11 marca 2013, 0:56
Aktualizacja: 0:57
Autor: red.
Wrocław: AFD „MovieWro”: „Uwikłani”, czyli niejednoznaczna historia pedofila i jego ofiary
Fot. użyczone
Lidia Duda, szefowa redakcji Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP 2, w swoim najnowszym dokumencie „Uwikłani” przedstawia skomplikowaną i wielowymiarową historię pedofila i jego ofiary. Z czasem doszło do zamiany ról: ofiara stała się katem, a kat – ofiarą. Film dostał Złotego Lajkonika w Konkursie Polskim Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a teraz otworzy 14 marca czwarty rok spotkań z Akademią Filmu Dokumentalnego „MovieWro”.

Wizyta Lidii Dudy stanowi kontynuację tradycji spotkań z najlepszymi polskimi dokumentalistami, do jakich dochodzi w ramach AFD „MovieWro”. Do tej pory, na zaproszenie organizatorów, Wrocław odwiedzili m.in.: Tomasz Wolski („Lekarze”), Paweł Łoziński („Chemia”), Maciej Drygas („Usłyszcie mój krzyk”), Michał Marczak („Fuck For Forest”), Wojciech Staroń („Argentyńska lekcja”). Ten ostatni jest zresztą autorem zdjęć „Uwikłanych”.

Prezentowany w drugi czwartek marca tytuł przedstawia historię 17-latka, który trafił do więzienia po tym, jak próbował zabić pedofila, którego ofiarą padł w wieku 9 lat. Film rekonstruuje tę historię, oddając głos obu stronom dramatu. - Oni mieli wewnętrzną potrzebę opowiedzenia o wszystkich aspektach swojego życia, a ja pojawiłam się jako cierpliwy słuchacz, nie oceniałam, próbowałam tylko zrozumieć. Prawdę o ich życiu budowałam z malutkich okruchów. - mówiła reżyserka w rozmowie z serwisem Polishdocs.pl. Po projekcji publiczność będzie miała możliwość zadać pytania autorce filmu w trakcie spotkania, które poprowadzi Jakub Żary, dziennikarz kulturalny i współpracownik Akademii Filmu Dokumentalnego.

AFD „MovieWro” to cykliczne spotkania z kinem dokumentalnym. Każdy pokaz jest poprzedzony prelekcją i sfinalizowany dyskusją. 11 marca mijają trzy lata od pierwszego spotkania. Z tej okazji organizatorzy przygotowali niespodzianki dla gości pokazu „Uwikłanych”.

Na Akademię Filmu Dokumentalnego zapraszają organizatorzy: Fundacja Visionica i Wrocławska Fundacja Filmowa, współorganizatorzy: Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego „Odra-Film”, Media Desk Polska, Against Gravity, Planete+ Doc Film Festival oraz Hotel Silesius.

Ponadto, już 21.03 rozpoczniemy cykl spotkań „Change.Docs”, podczas którego zaprezentujemy dokumenty polityczne, filmy obrazujące przemiany ustrojowe i społeczne w krajach ogarniętych plagą kryzysu lub gorączką zmian systemowych. Cykl ten został przygotowany w ścisłej współpracy z organizatorami Festiwalu Filmów Dokumentalnych Planete+ Doc. Jako pierwszy wyświetlimy film „Po zachodzie” austriackiego reżysera Nikolausa Geyrhaltera. W swoim dokumencie Geyrhalter w nietuzinkowy sposób portretuje kulturę Zachodu - obserwując świat po zmierzchu. Udział w dyskusji po projekcji potwierdził Piotr Czerkawski, krytyk filmowy, współpracujący m.in. z czasopismami „Kino” i „Film”.

Co: „Uwikłani”, reż. Lidia Duda + spotkanie z reżyserką
Gdzie: Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław
Kiedy: 14 marca, godz. 20:00
Za ile: 12 PLN

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group