Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 936
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Aktywizacja bezrobotnych – prace społecznie użyteczne

Sobota, 28 lutego 2015, 10:14
Autor: red.
Gmina Świdnica: Aktywizacja bezrobotnych – prace społecznie użyteczne
Fot. UG Świdnica
Od 23 lutego 42 osoby bezrobotne z terenu gminy Świdnica znalazły zatrudnienie, w ramach programu prac społecznie użytecznych. Do końca listopada 2015 r. przepracują łącznie 15540 godzin, porządkując miejsca użyteczności publicznej i chodniki.

Temat aktywizacji bezrobotnych był jednym z punktów ostatniej narady sołtysów. W porządku obrad nie zabrakło także przedstawienia nowych sołtysów, przez wójt gminy Teresę Mazurek. Witam w naszej społeczności sołeckiej 13 nowych włodarzy wsi. Mam nadzieję, że ten czas najbliższych 4 lat upłynie Państwu w miłej atmosferze i dobrej współpracy – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek. Średnia frekwencja zebrań wyniosła blisko 20%. Największy odsetek głosujących odnotowano w sołectwach Wieruszów i Panków ponad 40%. Natomiast najniższą w sołectwach Pszenno i Lutomia Górna – odpowiednio 5,6% i 7,5%.

W tym roku po raz dziewiąty Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przystąpił do realizacji Programu prac społecznie użytecznych. W 27 sołectwach do końca listopada br. 42 bezrobotnych mieszkańców gminy przepracuje ponad 15,5 tys. godzin. Pierwsze prace porządkowe rozpoczęły się już 23 lutego. W każdej miejscowości pracować będzie 1 osoba bezrobotna, a w większych sołectwach średnio od 2 do 4 – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Czym są prace społecznie użyteczne?

Prace społecznie użyteczne to instrument rynku pracy skierowany do osób bezrobotnych. Organizowane są one przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub działalnością na rzecz społeczności lokalnej.

Jak długo mogą trwać prace społecznie użyteczne?

Każdy pracownik będzie zobowiązany do wykonywania prac w wymiarze 10 godz. tygodniowo, ale nie więcej niż 40 godz. w miesiącu. Osoby wykonujące prace otrzymywać będą świadczenia w wysokości 8,10 zł za godzinę. Podmiotem odpowiedzialnym za realizacji Programu prac społecznie użytecznych jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który wspólnie z sołtysami wsi będzie nadzorował prawidłowość przebiegu prac.

Jakie prace mogą być wykonywane w ramach prac społecznie użytecznych?

Porządkowanie terenów zielonych, prace gospodarczo-porządkowe w placówkach oświatowych i świetlicach wiejskich oraz miejscach użyteczności publicznej, porządkowanie chodników i przystanków autobusowych.

Wartość wypłaconych w tym roku świadczeń wyniesie blisko 125,9 tys. zł., w tym dofinansowanie z PUP w Świdnicy będzie stanowiło kwotę 75,52 tys. zł.

Wykaz miejscowości, w których będzie realizowany Program prac społecznie użytecznych: Bojanice, Boleścin, Bystrzyca Górna, Gogołów, Grodziszcze, Jagodnik, Komorów, Krzczonów, Krzyżowa, Lubachów, Lutomia Dolna, Lutomia Górna, Miłochów, Modliszów, Mokrzeszów, Pszenno, Słotwina, Wieruszów, Wilków, Witoszów Dolny, Witoszów Górny, Makowice, Niegoszów, Burkatów, Panków, Pogorzała.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group