Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 917
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Aktywizacja seniorów

Sobota, 28 marca 2015, 8:11
Aktualizacja: 14:22
Autor: red.
Strzegom: Aktywizacja seniorów
Fot. UM Strzegom
Już wkrótce zacznie działać Strzegomski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Planowane rozpoczęcie zajęć nastąpi w 2016roku.

26 marca 2015r. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie z seniorami, których reprezentowali liderzy organizacji pozarządowych, zrzeszających seniorów. W spotkaniu wzięli udział: zastępca burmistrza - Wiesław Witkowski, pełnomocnik ds. seniorów w gminie - Katarzyna Wójcik, dyrektor SCK - Bożena Bojanowska - Czuk, dyrektor OSiR - Grzegorz Luszawski, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz liderzy organizacji pozarządowych. Zaproszenie na spotkanie przyjęła pani Krystyna Lasek - prezes Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego wieku, która opowiedziała o historii UTW w Świdnicy, o zajęciach, jakie są realizowane i o ludziach od lat w nim uczestniczących. To zachęciło zebranych do rozmów nad utworzeniem Strzegomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w 2016roku.
Na spotkaniu omówiono potrzeby seniorów w zakresie aktywności społecznej, kulturalnej, edukacyjnej i zdrowotnej.

- Jednym z priorytetów w chwili obecnej jest sondaż środowiska seniorów na temat potrzeb seniorów i sformułowanie konkretnych propozycji zadań i działań, w których chcieliby aktywnie uczestniczyć. Wszyscy dostrzegamy potrzeby aktywizacji środowiska osób starszych. Nasze pierwsze spotkanie, z cyklu zaplanowanych spotkań, to poruszenie środowiska, poszukiwanie pomysłów na współpracę i zdiagnozowanie potrzeb. Chcemy wiedzieć, co będzie atrakcyjne dla seniora. Chcemy też zaprosić młodzież do współuczestniczenia w zajęciach w ramach wolontariatu. Młodzież może uczyć seniorów podstaw informatyki i obsługi urządzeń elektronicznych, jak choćby: komputery, tablety, laptopy, iPhone - komentuje Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza Strzegomia.

Seniorzy już podczas spotkania zgłaszali propozycje zajęć i przedsięwzięć, w tym: zorganizowanie siłowni pod chmurką przy placu zabaw dla dzieci w parku przy ul. Krótkiej, zajęć z podstaw obsługi komputera i tabletu, zajęć gimnastycznych dla seniorów w OSiR od maja 2015r., rozszerzenie idei wolontariatu wśród osób młodych na rzecz seniorów.

- Myślę, że to spotkanie przyczyni się do zdiagnozowania wszystkich potrzeb seniorów, na bazie której będziemy ich racjonalnie i w sposób przemyślany aktywizować - mówi Katarzyna Wójcik, pełnomocnik ds. seniorów w gminie.

Kolejne spotkanie odbędzie się w kwietniu br. Rozważa się także temat współpracy z ościennymi gminami.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group