Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 887
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Aktywizacja zawodowa podopiecznych MOPS

Piątek, 27 października 2017, 17:06
Autor: red
Świdnica: Aktywizacja zawodowa podopiecznych MOPS
Fot. UM Świdnica
Świdnica bierze udział w projekcie „Nie emigruję – tu zostaję”, mającym na celu aktywizację zawodową podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Koszt realizacji tego przedsięwzięcia to około 260 tys. zł, z czego 200 tys. zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich. Realizowany jest on we współpracy z Fundacją Rozwoju Ekonomii Społecznej z Wałbrzycha oraz Regionalnym Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych.

Przedsięwzięcie obejmuje aktywizację społeczno – zawodową osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach wsparcia otrzymają one opracowany przy współpracy z coachem, psychologiem i doradcą zawodowym indywidualny plan rozwoju oraz sześciomiesięczny staż pozwalający zdobyć doświadczenie zawodowe i praktyczne umiejętności. Staże realizowane będą w jednostkach miejskich.

Uczestnicy programu uzyskają też wsparcie w postaci doradztwa specjalistycznego -psychologicznego, rodzinnego i prawnego. Wraz z najbliższą rodziną wezmą także udział w zajęciach Klubu Wolontariusza. Osoby te uczestniczyć będą w kursach kompetencji społecznych, niezbędnych na rynku pracy i do utrzymania zatrudnienia oraz w szkoleniach podnoszących kompetencje lub kwalifikacje zawodowe. Uczestnicy projektu otrzymają stypendia szkoleniowe. Po zakończonym stażu pracodawcy zapewnią im zatrudnienie na co najmniej trzy miesiące w wysokości minimum ½ etatu.

Warunkiem uczestniczenia w ścieżce wsparcia zawodowego jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej zakwalifikowanej do III profilu wsparcia lub osoby biernej zawodowej. Nabór kandydatów ze Świdnicy prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W ramach programu przewidywane jest zatrudnienie 16 osób.
- Jak widać wykorzystujemy wszelkie możliwości wsparcia finansowego z zewnątrz dla programów aktywizacji zawodowej osób w szczególnie trudnym położeniu – zwłaszcza długotrwale bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Te projekty „miękkie” są dla nas z jednej strony dużym wyzwaniem organizacyjnym, ale z drugiej strony dają satysfakcję, gdy widzimy w konkretnych sytuacjach, że warto wyciągnąć rękę i pracować z osobami, które wcześniej nie dostały takiej szansy i wsparcia. Środki zewnętrzne, unijne czy krajowe, pozwalają nam bardzo rozwijać działania MOPS i innych naszych instytucji. Również dzięki doskonałej współpracy ze świdnickim urzędem pracy włączamy się wspólnie z PUP w kolejne tego typu przedsięwzięcia – mówi Szymon Chojnowski, zastępca prezydenta Świdnicy.

Projekt realizowany będzie w latach 2017/2018. Przypomnijmy, że Urząd Miejski w Świdnicy i jednostki mu podległe, korzystając ze wsparcia finansowego z zewnątrz, realizuje obecnie kilka programów prospołecznych, których celem jest aktywizacja zawodowa różnych grup społecznych, są to m.in.: „Świdnickie maluchy”, „Uwierz we własne siły” czy też program prac społecznie-użytecznych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group