Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 706
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Roztoka: Aktywne popołudnia

Niedziela, 19 czerwca 2022, 9:18
Autor: red
Roztoka: Aktywne popołudnia
Fot. UG Dobromierz
15 czerwca Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce zakończyła trwający trzy lata projekt „Aktywne popołudnia”. W tym czasie odbyło się 14 popołudniowych spotkań, które trwały łącznie 56 godzin. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas I – VIII, biorąc udział w różnorodnych zajęciach.

Pierwsze z nich były realizowane w ramach projektu „Rozwój edukacji na terenie Gminy Dobromierz” (zajęcia z języków obcych, matematyki, fizyki, chemii, geografii, terapii pedagogicznej, rewalidacji, zajęcia z zakresu umiejętności uczenia się i szybkiego zapamiętywania, trening postaw kluczowych na rynku pracy oraz zajęcia ICT i koło szachowe).

Ponieważ cieszyły się one ogromną popularnością wśród uczniów, nauczyciele postanowili je kontynuować, mimo że projekt unijny się zakończył. W piątkowe popołudnia organizowali zajęcia, podczas których dzieci mogły spędzić czas aktywnie, z dala od komputerów i telefonów, w gronie kolegów i koleżanek.

Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinarne: gotowanie zup, przyrządzanie sałatek, pieczenie gofrów, ciast i tortów, przygotowywanie pizzy oraz smażenie frytek. Uczniowie polubili również nietypowy sposób omawiania lektur. Podczas zajęć popołudniowych wcielali się w role bohaterów oraz rywalizowali ze sobą w grach dydaktycznych (quizy, puzzle literackie, rebusy, domino, graffiti, kalambury, trimino, taboo, czółko, rekwizyty lekturowe, praca techniką moodboard, zadania interaktywne, escape room). Szukanie ukrytych w szkole zadań, odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości i rozwiązywanie zagadek pobudziło aktywność uczniów. Pełni energii i zapału do pracy podejmowali różne wyzwania, wykazując się kreatywnością.

Ostatnie zadanie projektu „Aktywne popołudnia” dotyczyło „Pana Tadeusza” i odbyło się w zamku w Roztoce, gdzie zgromadzili się uczniowie, ich rodzice, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: wójt Gminy Dobromierz pan Jerzy Ulbin, przewodniczący Rady Gminy Dobromierz pan Piotr Rusek, sekretarz – pani Monika Borysewicz, radni: pani Jolanta Brach, pani Agnieszka Kucharczyk, pani Joanna Babiarz z Rady Rodziców oraz sołtys Roztoki – pani Ilona Rój, a także radny powiatu świdnickiego pan Krystian Ulbin.

Spotkanie rozpoczęło się na dziedzińcu zamkowym, gdzie uczniowie z koła teatralnego recytowali Inwokację oraz zatańczyli poloneza. Po obejrzeniu prezentacji, będącej podsumowaniem projektu, młodzież przystąpiła do konkursu drużynowego, zapraszając do udziału także gości.

Soplicowie, Horeszkowie i Dobrzyńscy rywalizowali w czterech konkurencjach. Gra „Ja mam, kto ma” sprawdziła ogólną wiedzę na temat utworu Adama Mickiewicza, szczegóły pojawiły się natomiast w „Kole fortuny”. To zadanie wzbudziło najwięcej emocji ze względu na pole „bankrut”, które odebrało punkty wszystkim drużynom. „Czółko” utrwaliło znajomość głównych bohaterów, zaś w zadaniu „Kto pierwszy, ten lepszy” najważniejszy był refleks – kto pierwszy nacisnął przycisk, miał prawo odpowiedzieć na pytanie. Wszystkie drużyny wykazały się ogromną wiedzą na temat epopei narodowej. Konkurs wygrała rodzina Horeszków, drugie miejsce przypadło Soplicom, a trzecie szlachcie dobrzyńskiej.

Uczniowie oraz goście wzięli także udział w konkursie indywidualnym dotyczącym dwóch zamków - opisanego w „Panu Tadeuszu” zamku Horeszków oraz zamku w Roztoce. Najlepsi w tej dziedzinie okazali się: pani Monika Borysewicz, pan Jerzy Ulbin oraz pan Krystian Ulbin. Nagrodą w konkursie była książka „Tajemnica carycy” z autografem autorki Małgorzaty Starosty, która w zamku w Roztoce – w miejscu, gdzie toczy się akcja powieści - miała niedawno spotkanie z czytelnikami.

Na koniec odbyła się degustacja potraw opisanych w „Panu Tadeuszu”. W szkolnej kuchni przygotowano chłodnik litewski i różne rodzaje ciast. Na stołach pojawił się także chleb ze smalcem i ogórki oraz owoce. Nie mogło zabraknąć także kawy, której parzenie w Soplicowie było rytuałem.

Piątkowe popołudnie było okazją do integracji i wspólnej zabawy. Hasło przewodnie spotkania w zamku: „Pan Tadeusz łączy pokolenia” okazało się nadzwyczaj trafne.

Partnerzy projektu „Aktywne popołudnia”:

Urząd Gminy w Dobromierzu,
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji,
Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Roztoce.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group