Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 934
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice: Album „Gmina Marcinowice na dawnych pocztówkach” już gotowy

Niedziela, 14 lutego 2016, 6:50
Autor: opr.red.
Marcinowice: Album „Gmina Marcinowice na dawnych pocztówkach” już gotowy
Fot. www.marcinowice.pl
Album „Gmina Marcinowice na dawnych pocztówkach” to zbiór prawie dwustu pocztówek i zdjęć przedstawiających miejscowości gminy w obecnych granicach administracyjnych.

Zakres chronologiczny obejmuje okres od II połowy XIX wieku do początków 1945 r. Ponieważ obszar gminy rozciąga się u stóp „wielkiej góry” – Ślęży i jej masywu, autorowi wydawało się rzeczą ze wszech miar naturalną, aby w albumie znalazły się także pocztówki związane tematycznie z dawną, świętą górą Słowian. W albumie znalazły się pocztówki ze wszystkich miejscowości na terenie gminy Marcinowice. Wyjątek stanowią Stefanowice dla których pocztówki nie odnaleziono, pozostawiono jednak na końcu książki miejsce na uzupełnienie zbioru. Pocztówki ułożone są alfabetycznie według obecnego nazewnictwa miejscowości. Aneks zawiera zestawienie obecnych – polskich i dawnych – niemieckich nazw miejscowości.

„Dawne pocztówki to szczególna część historii – nie tylko prezentują najciekawsze miejsca w poszczególnych miejscowościach, ale też stanowią ślad po dawnej komunikacji między ludźmi – napisał wójt Władysław Gołębiowski w słowie wstępnym do albumu. – Wielu miejsc, które zobaczycie na zawartych w niniejszym albumie widokówkach, dziś już nie ma lub całkowicie zmieniły swój wygląd. Z tym większą uwagą warto na nie spojrzeć.

Jest to pierwsze wydawnictwo, które prezentuje miejscowości z terenu naszej gminy na widokówkach z przełomu XIX i XX wieku. Wraz z wydawcą zebraliśmy je w muzeach i od prywatnych kolekcjonerów. Warto zaznaczyć, że nigdy jeszcze nie były publikowane w formie zwartego albumu. Dzięki publikacji będziemy mogli zobaczyć naszą gminę taką, jaka była jeszcze 100-150 lat temu.

Gmina Marcinowice to 19 miejscowości z wielowiekową tradycją i ciekawą historią, sięgającą czasów średniowiecznych. Część tej historii, zamkniętą na kartach pocztowych, z przyjemnością polecam Waszej uwadze, jednocześnie dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego albumu”.

– Album nie mógłby powstać, gdyby nie życzliwe wsparcie wielu osób i instytucji, a przede wszystkim kolekcjonerów, którzy na potrzeby publikacji udostępnili część swoich zbiorów. Pozwoliło to, podobnie jak w przypadku wcześniejszych publikacji tej serii, na zebranie rozproszonych zbiorów i zaprezentowanie ich w formie zwartego albumu. Dzięki temu możemy poznać nasze małe Ojczyzny na pocztówkach, pochodzących nierzadko sprzed ponad wieku – mówi Andrzej Dobkiewicz, autor opracowania.

Album „Marcinowice na dawnych pocztówkach” jest szóstą pozycją serii wydawnictwa „Errata”. Wcześniej ukazały się: „Świdnica na dawnych pocztówkach”, „Powiat Świdnicki na dawnych pocztówkach”, „Wałbrzych na dawnych pocztówkach. Tom I”, „Miasto i gmina Jaworzyna Śląska na dawnych pocztówkach” oraz „Gmina Świdnica na dawnych pocztówkach”. Wszystkie albumy są do nabycia w księgarni „Eureka” w Świdnicy, zamówienia można składać także w redakcjach „Tygodnika Dzierżoniowskiego” w Dzierżoniowie i „Tygodnika Wałbrzyskiego” w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group