Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1016
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Aleją gwiazd w Świdnicy już w maju

Środa, 6 kwietnia 2011, 15:21
Aktualizacja: Czwartek, 7 kwietnia 2011, 6:41
Autor: GrA
Świdnica: Aleją gwiazd w Świdnicy już w maju
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Pięć festiwalowych dni, kilkadziesiąt pokazów filmowych, konkursy, spotkania z aktorami, reżyserami i krytykami filmowymi. Tak zapowiada się czwarta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy.

- Wszystkiego zdradzić dziś nie możemy, uchylamy tylko rąbka tajemnicy. Musimy zostawić jakieś niespodzianki - śmiał się dziś podczas konferencji prasowej Stanisław Dzierniejko, producent i pomysłodawca Ogólnopolskiego Festiwalu Reżyserii Filmowej, który odbywa się w Świdnicy już od czterech lat. W tym roku IV Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy rozpocznie się 31 maja i potrwa do 4 czerwca.

A my uchylamy rąbka tajemnicy. I zdradzamy, że prawdopodobne w Świdnicy podczas tegorocznego festiwalu nie zabraknie Soni Bohosiewicz, Joanny Brodzik, Cezarego Harasimowicza, Roberta Gonery, Jana Nowickiego, Filipa Bajona, Doroty Kędzierzawskiej, Pawła Maleszki, Grażyny Wolszczak, Marcina Wrony, Feliksa Falka, Waldemara Krzystka, Agnieszki Vosloo i Janusza Krakowskiego ze Stanów Zjednoczonych, Petra Zelenki z Czech i Ivana Niczewa z Bułgarii. Swój przyjazd do Świdnicy zapowiedziała także Katarzyna Figura, tegoroczna twarz festiwalu. Aktorka dwa ostatnie dni spędziła w mieście na nagrywaniu najnowszej reklamówki festiwalu.

– To niezwykłe przedsięwzięcie. Cieszę się, że jako aktorka mogę uczestniczyć w tak prestiżowym festiwalu twórców – mówiła podczas konferencji prasowej Katarzyna Figura.

Aktorka w trakcie IV edycji Festiwalu odbierze także nagrodę Kryształowego Dzika za twórczą współpracę z reżyserem. Kryształowy Dzik za całokształt twórczości trafi w tym roku do Janusza Morgensterna, twórcy m.in. „Kolumbów”, „Polskich dróg”, „Do widzenia, do jutra”, czy „Mniejsze zło”. O główną nagrodę Złotego Dzika w konkursie powalczy natomiast kilka filmów, które swoją premierę miały w roku ubiegłym, jak choćby „Śluby panieńskie”.

- Czwarta edycja festiwalu powoduje, że pewne rzeczy traktujemy już jako swoje świdnickie, więc dziś jedynie powiemy o tym, co nowe w tegorocznym festiwalu – śmiał się Janusz Zaorski, dyrektor artystyczny festiwalu. A co z nowości? – W składzie tegorocznego jury będzie można zobaczyć dwóch obcokrajowców Agnieszkę Vosloo ze Stanów Zjednoczonych oraz Iwana Niczewa z Bułgarii – zdradza Janusz Zaorski. Zagranicznym akcentem będzie także dzień czeski, poświęcony twórczości czeskich reżyserów.

W tym roku nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. – Obiecywaliśmy w tamtym roku casting dla młodych świdniczan przeprowadzony przez Pawła Maleszkę. W ostatniej chwili okazało się, że Paweł nie może przyjechać. W tym roku zabezpieczyliśmy się podwójnie. Do Świdnicy przyjedzie Paweł Maleszka i Dorota Kędzierzawska w sobotnie popołudnie albo w plenerze albo w teatrze miejskim poprowadzą oni szybki kurs gry młodocianych w filmie – zapowiada Janusz Zaorski.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie także spotkań z aktorami, reżyserami i krytykami filmowymi. Spotkania i pokazy filmowe będą odbywały się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, Teatrze Miejskim oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wstępy na wszystkie spotkanie podobnie, jak w latach ubiegłych będą bezpłatne. Obowiązywać będzie jedynie wcześniejsza rezerwacja. A ta ruszy już 4 maja na stronie internetowej festiwalu. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Zobacz film:

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group