Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 963
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Kraj: Altanki działkowców ocalone

Piątek, 6 lutego 2015, 13:49
Aktualizacja: 13:50
Autor: red.
Świdnica/Kraj: Altanki działkowców ocalone
Fot. użyczone
Świdnicka posłanka Teresa Świło brała udział w pracach nad ustawą, która w istotny sposób wpłynie na działkowców. Dzięki pracy posłów udało się uniknąć sporych problemów dotyczących uprawiających ogródki działkowe.

- 4 lutego 2015 roku w Sejmie odbyła się dyskusja nad obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw – mówi świdnicka posłanka Teresa Świło. Proponowane zmiany mają na celu doprecyzowanie zapisów prawa budowlanego w zakresie regulacji odnoszących się do budownictwa na ogródkach działkowych oraz zabezpieczenie działkowców przed negatywnymi konsekwencjami dotychczasowych uchybień legislacyjnych, na które wskazano w orzeczeniu NSA ze stycznia ubiegłego roku.

Mówiąc bardzo prosto. Wprowadzenie w życie orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego wiązałoby się z nakazem rozbiórki wszystkich obiektów wybudowanych na działkach, które nie odpowiadają jego wykładni. Byłoby to wielkim kłopotem dla działkowców. Na szczęście parlamentarzyści zareagowali na czas.

W zmienionym projekcie ustawy zawarto regulacje, które dotyczą między innymi wprowadzenia definicji altany ogrodowej, legalizacji obiektów budowlanych wybudowanych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy; zaświadczeń potwierdzających zgodność wymiarów wybudowanej altany działkowej z wymaganiami określonymi w ustawie oraz postępowania w odniesieniu do obiektów budowlanych wybudowanych na terenach rodzinnych ogrodów działkowych przed dniem wejścia w życie ustawy.

- Proponowane zmiany mają na celu doprecyzowanie zapisów prawa budowlanego w zakresie regulacji odnoszących się do budownictwa na ogródkach działkowych oraz zabezpieczenie działkowców przed negatywnymi konsekwencjami dotychczasowych uchybień legislacyjnych, na które wskazano w orzeczeniu NSA, co jest związane z nową wykładnią przepisu dotyczącego definicji altany – mówi Teresa Świło.

Działkowiec za zalegalizowanie obiektów budowlanych nie będzie uiszczał żadnych opłat. W przypadku altan, w stosunku do których zostały wszczęte postępowania w sprawie wydania decyzji nakazującej rozbiórkę, postępowania takie będą umarzane. Natomiast tam, gdzie zapadła już ostateczna decyzja o rozbiórce, będzie ona wygaszona.
Projekt ustawy zakłada również wprowadzenie zaświadczeń, wydawanych na wniosek zainteresowanego, potwierdzających zgodność wybudowanej altany działkowej z przepisami prawa budowlanego. Organem zobowiązanym do wydania przedmiotowego zaświadczenia będzie zobowiązany właściwy organ nadzoru budowlanego.

Wprowadzone zmiany dotyczą 900 tysięcy działkowców w Polce.

Było to drugie czytanie przedmiotowej ustawy i w związku ze zgłoszonymi poprawkami podczas drugiego czytania, projekt ponownie trafi do Komisji Infrastruktury.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group