Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 809
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Amanda Jadwiga Rożańska – Baranowicz – Honorowy Obywatel Strzegomia

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 6:50
Autor: opr.red.
Strzegom: Amanda Jadwiga Rożańska – Baranowicz – Honorowy Obywatel Strzegomia
Fot. www.strzegom.pl
Podczas sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu w dn. 30 marca br. nadano tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia Amandzie Jadwidze Rożańskiej – Baranowicz, wielkiej miłośniczce Strzegomia, jego zabytków i historii. Uroczyste wręczenie tytułu i odznaki zaplanowano w dn. 3 maja br. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej.

- Z wielką przyjemnością podjęliśmy uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Strzegomia pani Amandzie Różańskiej - honorowej przewodniczącej TMZS, która jest wspaniałym przykładem zaangażowania w kulturę i historię Strzegomia – mówi Tomasz Marczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu.

Poznajmy sylwetkę nowego - Honorowego Obywatela Strzegomia.

Amanda Jadwiga Rożańska - Baranowicz urodziła się 12 marca 1926 r. w Woli Korybutowieckiej. W chwili wybuchu II Wojny Światowej uczęszczała do Gimnazjum i Liceum im. T. Czapskiego w Krzemieńcu. Po zakończeniu wojny zdała maturę w Kluczborku. Tytuł magistra sztuki uzyskała w 1952 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w zakresie projektowania szkła i ceramiki.

Od tego momentu stale współpracowała z zakładami ceramicznymi i szklarskimi na Dolnym Śląsku. W 1968 roku dostała nagrodę i wyróżnienie Ministra Budownictwa. Jest stałym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu. Od chwili zatrudnienia w Jaroszowskich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych w Jaroszowie, związała się ze Strzegomiem i rozpoczęła działalność społeczną na rzecz Ziemi Strzegomskiej, która trwa do dziś. W latach 70-tych była radną Rady Miejskiej w Strzegomiu. Występowała w obronie strzegomskich zabytków kultury materialnej, które w tamtych czasach popadały w coraz większą ruinę. W 1975 roku była jednym z inicjatorów założenia Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej, które w 2015 roku obchodziło Jubileusz 40. lecia swojej działalności. Pani Amanda Rożańska - Baranowicz przez wiele lat pełniła funkcję prezesa Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej (TMZS), obecnie jest jego honorowym prezesem. Wykazała się wieloma inicjatywami kulturalnymi związanymi z ochroną dziedzictwa regionalnego. Władze Strzegomia, doceniając zaangażowanie społeczne Amandy Różańskiej – Baranowicz, nadały jej tytuł „Zasłużony dla miasta Strzegomia”.

W latach 80 – tych, jako przedstawiciel TMZS, zasiadała w Zarządzie Regionalnym Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego we Wrocławiu, ściśle współpracując z Towarzystwem Regionalnym Ziemi Świdnickiej. Z końcem 1989 r. uwieńczone zostały jej starania o przejęcie kościoła poewangelickiego. Uporządkowano pomieszczenia pokarmelitańskie i stworzono w nich siedzibę TMZS i salki muzealne. Uporządkowano również otoczenie kościoła. W salkach byłego kościoła odbyło się wiele wystaw, m.in.: 18-wiecznych druków poezji Gounthera, „Strzegom w akwarelach Aleksandra Manna”. Dzięki jej działaniom niszczejący budynek hotelu „Syrena” nie został rozebrany i znalazł opiekunów w postaci członków TMZS. Na fasadzie, jednej z remontowanych kamienic w Rynku, zachowano figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem – bardzo charakterystycznej dla historii Strzegomia i odnowienia kultu Matki Boskiej Strzegomskiej.

Dbała, aby Strzegom, położony na granitowej skale, promował swoje złoża lokalnie i poza granicami naszego kraju. Propagowanie idei obrony starodrzewu Strzegomia spowodowało, że intensywnie współpracowała z Ligą Ochrony Przyrody byłego Województwa Wałbrzyskiego. Jest autorką wielu artykułów o zabytkach, wierszy, obrazów, rzeźb o Strzegomiu i okolicach. Czynnie uczestniczyła we współredagowaniu i wydawaniu pierwszej gazety strzegomskiej pn. „Dla Wszystkich”, jest współautorką wielu broszur i folderów dotyczących historii Strzegomia, między innymi „Klasztor Karmelitów w Strzegomiu”. Opracowała i doprowadziła do druku wiele kartek okolicznościowych z rysunkami, szkicami i wierszami własnego autorstwa. Była współtwórczynią wielu widowisk historycznych: Strzegomska Szopka Noworoczna, „Księżna Anna - czyli Bitwa pod Legnicą”.

Na początku lat 90 - tych była inicjatorką nawiązania współpracy z organizacją byłych mieszkańców niemieckich Strzegomia (Bundesheimatgruppe Striegau). Warto podkreślić, że współpraca z tą organizacją trwa do dnia dzisiejszego. Znając doskonale język niemiecki dokonała wielu tłumaczeń literackich i kronikarskich na język polski. Jest także twórczynią projektu pomnika Księżnej Anny, usytuowanego w roku 2009 w strzegomskim parku. Pomnik ten jest wyjątkowym dziełem o charakterze historycznym i promocyjnym, bowiem Księżna Anna nadała w roku 1242 prawa miejskie miastu Strzegom.

Jej społeczne zaangażowanie na rzecz promocji Ziemi Strzegomskiej, trwające prawie 50 lat, jest wyrazem głębokiego umiłowania naszej „Małej Ojczyzny”. Jak sama wielokrotnie podkreślała, „Chociaż urodziłam się na dalekich Kresach, to moją prawdziwą ojczyzną jest Ziemia Strzegomska, przypominająca krajobrazem, utracony kraj dzieciństwa”.

Tytułu „Honorowy Obywatel Strzegomia”, nadany Amandzie Jadwidze Rożańskiej - Baranowicz jest wyrazem podziękowania i uhonorowania jej bezinteresownych zasług na rzecz mieszkańców i zachowania dziedzictwa kulturowego Ziemi Strzegomskiej dla przyszłych pokoleń.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group