Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 1527
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rogoźnica: Ambasador USA z wizytą w Muzeum Gross–Rosen

Czwartek, 12 kwietnia 2012, 8:48
Aktualizacja: 9:09
Autor: red
Rogoźnica: Ambasador USA z wizytą w Muzeum Gross–Rosen
Fot. użyczone
W czwartek 12 kwietnia 2012 r. w godz. 10:00–12:00 w Muzeum Gross–Rosen w Rogoźnicy gościć będzie ambasador USA Lee A. Feinstein.

Ambasador chce złożyć hołd ofiarom KL Gross-Rosen i poznać miejsce, w którym w niedalekiej przyszłości zrealizowana ma zostać inwestycja „Kamienne Piekło KL Gross-Rosen II” – projekt Pomnika Zagłady w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.
Będzie to pierwsza wizyta ambasador USA Lee A. Feinstein’a w byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen. Miejsce to w przeszłości odwiedził jego poprzednik Victor Ashe, który gorąco wspierał ideę Kamiennego Piekła.

W 2005 r. Fundacja „Kamieniołomy Gross-Rosen”, utworzona z inicjatywy Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, zleciła i sfinansowała koncepcję zagospodarowania ponad 12 hektarów kamieniołomu przekazanego wcześniej przez tę Fundację Muzeum Gross-Rosen. Kamieniołom podzielony jest na dwie części: historyczne wyrobisko, które było miejscem pracy i śmierci więźniów obozu, oraz część współczesną, eksploatowaną po 1945 roku do połowy lat dziewięćdziesiątych. Na zlecenie Fundacji powstał unikatowy projekt Pomnika Zagłady, opracowany przez architekta Mirosława Nizio – współtwórcę m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Koncepcja Pomnika w formie monumentalnej instalacji architektoniczno-rzeźbiarskiej została oparta o staranną analizę źródeł historycznych opisujących życie i męczeństwo więźniów, z troską o zachowanie aury miejsca.
Pełne symboliki elementy kompozycji: monumentalna ściana stalowa i prowadzące do niej schody, Krypta, Znicz, mała i duża platforma widokowa, „Droga Pamięci”, doskonale korelują z surowym pięknem granitowego kamieniołomu. Projekt Kamienne Piekło stanowi wyjątkowe przedsięwzięcie w historii polskiej turystyki Miejsc Pamięci, stwarzając możliwość wprowadzenia w Muzeum Gross-Rosen nowych form edukacji historyczno-społecznej.

Ze względu na międzynarodowy wymiar Miejsca Pamięci, jakim jest teren byłego obozu, którego ofiarami byli obywatele 23 państw ówczesnej Europy, Muzeum stara się o pozyskanie środków europejskich na realizację Kamiennego Piekła. Obecnie projekt znajduje się na liście rezerwowej listy projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Niestety, mimo starań i wysiłków Muzeum, Fundacji i władz województwa dolnośląskiego, będącego organizatorem Muzeum, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zarządzający funduszami na kulturę pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej, do dziś nie podjął decyzji o finansowaniu tego przedsięwzięcia. A przecież na jego rychłą realizację czeka garstka żyjących jeszcze byłych więźniów KL Gross-Rosen. Janusz Barszcz, Dyrektor Muzeum, wierzy, że zainteresowanie społeczności międzynarodowej, w tym ambasadora Feinstein’a, pomoże w staraniach nie tylko o środki będące w dyspozycji Ministra Zdrojewskiego, ale także w pozyskiwaniu funduszy od prywatnych darczyńców, które, zgodnie z założeniami projektu, stanowić mają znaczącą część jego budżetu.

Szczegółowych informacji na temat wizyty i projektu Kamienne Piekło udziela:
Aleksandra Wolska, Kierownik Działu Zarządzania Inwestycjami
tel. kom. 728953401, e-mail: a.wolska@gross-rosen.eu

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group