Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 955
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice: Andrzejkowe świętowanie " Jasnego horyzontu"

Wtorek, 22 listopada 2011, 14:38
Aktualizacja: 14:49
Autor: red
Marcinowice: Andrzejkowe świętowanie " Jasnego horyzontu"
Fot. użyczone
W polskiej tradycji mocno jest zakorzeniona tradycja obchodów uroczystości świętego Andrzeja, zwana andrzejkami. Koniec roku kościelnego przypada prawie o miesiąc wcześniej niż wskazuje to nasz kalendarz , więc owo święto wyznacza granice między końcem czasu zwykłego a początkiem adwentu.

A taki czas- według naszych przodków- obfitował w możliwości poznania swojej przyszłości. Staropolskie karczmy słynęły z suto zakrapianych uczt, gdy zamykano czas jesiennych trudów i rozpoczynano przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia.
Dziś również prawie każdy z nas bierze udział czy to w imieninach, czy właśnie w andrzejkach, prawie każdy z nas czuje wyjątkowość tego czasu, ale już nie każdy dokłada starań, by zabawa była rzeczywiście pełna radości i … by następnego dnia mieć z niej same dobre wspomnienia…

Tegoroczne obchody andrzejek dla osób z„Jasnego Horyzontu” z Marcinowic miały szczególne znaczenie- tego dnia-19.11.2011r. upływa bowiem 3 rocznica powstania Stowarzyszenia Krzewienia Trzeźwości w Rodzinie. Na zaproszenie odpowiedzieli przedstawiciele różnych grup i stowarzyszeń m.in. z Wałbrzycha, Strzegomia, Bielawy, Świdnicy, przybyli również przedstawiciele Gminy Marcinowice w osobie p. Zdzisława Grabowskiego-przewodniczącego Rady Gminy i radnej
p. Bożeny Lemy. Z zaproszenia skorzystała również pani sołtys wsi Zebrzydów i w świetlicy tej wioski odbyła się wspólna zabawa.
Dla uczestników przygotowano liczne atrakcje: loterię fantową, konkursy integracyjne, pokazy młodych tancerzy, świetlisty i różany walc i oczywiście muzykę na żywo dzięki niezawodnemu Krzysztofowi! W słowie powitalnym p. Prezes- Zofia Hatala przybliżyła historię stowarzyszenia oraz cel jego powstania.
Jak na rocznicę przystało- nie obyło się bez tortu, na którym widniało logo stowarzyszenia- wschodzące słońce na tle tęczy.
Wszyscy dobrze się bawili, a na pytanie o wrażenia pan Zdzisław Grabowski powiedział-To niesamowite! W tych ludziach jest sama radość!
Kolejny więc raz okazało się, że można się dobrze bawić prawie do białego rana i to bez kropli alkoholu…
Kto nie wierzy, to niech już czuje się zaproszony za rok!
Na 4 urodziny „Jasnego Horyzontu”!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group