Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 960
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Anna Świdnicka na złoconej monecie

Sobota, 22 czerwca 2019, 9:15
Aktualizacja: 10:18
Autor: red
Świdnica: Anna Świdnicka na złoconej monecie
Fot. UM Świdnica
Miasto Świdnica we współpracy z Mennicą Sudecką wydało okolicznościową monetę z wizerunkiem piastowskiej księżniczki Anny Świdnickiej – czeskiej królowej i rzymskiej cesarzowej.

Inspiracją do wydania numizmatu była przypadająca na 2019 rok 680. rocznica jej urodzin oraz obchody tego wydarzenia zorganizowane w dawnej stolicy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.

Na awersie monety umieszczono wizerunek Anny Świdnickiej, a na rewersie herb Księstwa Świdnickiego, który zobaczyć możemy na Moście Karola w Pradze. Monety wykonywane są z zachowaniem tradycyjnych metod menniczych – stemple grawerowane ręcznie, monety wybijane tłokami menniczymi.
- Jest to kolejny ciekawy produkt regionalny, który dołączył do uzupełnianej systematycznie kolekcji numizmatów związanych z Piastami Świdnickimi, cieszącej się dużym zainteresowaniem zarówno turystów jak i kolekcjonerów. Moneta z wizerunkiem Anny Świdnickiej będzie również interesującą pamiątką dla fanów serialu „Korona Królów”, w którym Anna – bratanica Bolka II Świdnickiego – późniejsza cesarzowa rzymska oraz jej dwór pojawiają się bardzo często – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Monetę upamiętniającą Annę Świdnicką można zakupić w Rynku w punkcie Informacji Turystycznej. Nabyć ją można w cenie 12 zł za sztukę. Oprócz niej dostępne są w sprzedaży także w cenie 12 zł – znaczki turystyczne z jej wizerunkiem.

Do kolekcji numizmatów związanych z Piastami Świdnickimi dojdzie niebawem jeszcze jedna moneta – półgrosz świdnicki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group