Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 531
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Antoni Macierewicz na konferencji biskupów w Zamku Książ

Poniedziałek, 7 grudnia 2015, 15:12
Aktualizacja: Wtorek, 8 grudnia 2015, 7:47
Autor: opr.red.
Region: Antoni Macierewicz na konferencji biskupów w Zamku Książ
Fot. www.swiebodzice.pl
Rządowy śmigłowiec W–3 Sokół z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem wylądował w sobotni ranek na świebodzickim lotnisku.

Lotnisko zostało wybrane przez wojsko po to, by minister mógł dotrzeć na uroczystości w Zamku Książ, związane z 50. rocznicą słynnego orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Inicjatorem obchodów tego wydarzenia była Diecezja Świdnicka.

Śmigłowiec 1. Bazy Lotnictwa Transportowego usiadł na trawiastej płycie lotniska w sobotę, 5 grudnia, tuż przed godziną 10. Szefa resortu obrony narodowej powitał gen. bryg. Wojciech Lewicki, dowódca 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej. Nie zabrakło także przedstawicieli Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach - gospodarzy obiektu - oraz Fundacji Wadera. Dariusz Błaszczyk, członek TLS i radny Rady Miejskiej w Świebodzicach przekazał ministrowi upominek w postaci wydawnictw związanych z Towarzystwem i Świebodzicami - i po kilku wspólnych, pamiątkowych fotografiach Antoni Macierewicz udał się na uroczystości.

(źródło: www.swiebodzice.pl)

W spotkaniu, którego organizatorem była Diecezja Świdnicka, a które odbyło się w Zamku Książ, uczestniczyli nie tylko hierarchowie kościelni z całej Polski, m.in. kardynał Henryk Gulbinowicz, arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej, czy biskup Ignacy Dec, ordynariusz Diecezji Świdnickiej, ale również politycy. Nie zabrakło Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza oraz Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

Po mszy świętej, nastąpiło wprowadzenie do konferencji. Ksiądz Biskup Ignacy Dec przypomniał o historii wymiany listów między Episkopatami Polski i Niemiec w roku 1965. Następnie Ksiądz Infułat Józef Strugarek zaprezentował historię i przybliżył działalność Kardynała Bolesława Kominka i jego rolę w polsko-niemieckim pojednaniu. Natomiast Ksiądz Prałat Peter Canicius Birkner przybliżył, jaka była reakcja Kościoła i duchowieństwa w Niemczech na orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich. To tylko niektóre punkty sobotniej konferencji.
Przypomnijmy, że 18 listopada 1965 roku biskupi polscy wystosowali orędzie do biskupów niemieckich: „Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie"

Biskupi napisali:

„W tym ogólno-chrześcijańskim, a zarazem bardzo humanitarnym duchu wyciągamy do Was nasze dłonie z ław kończącego się soboru, przebaczamy i prosimy o przebaczenie. Jeśli Wy - biskupi niemieccy i ojcowie soboru - ujmiecie po bratersku nasze wyciągnięte dłonie, wówczas dopiero będziemy mogli z czystym sumieniem obchodzić w Polsce nasze Millenium na sposób całkowicie chrześcijański. Zapraszamy Was po to serdecznie do Polski".

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group