Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Bazylego, Tytusa
Czytających: 1161
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Archeologiczne odkrycie

Środa, 14 lutego 2024, 11:35
Aktualizacja: 12:35
Autor: red
Świdnica: Archeologiczne odkrycie
Fot. UM Świdnica
W trakcie prac remontowych przy przebudowie ulicy Kraszowickiej odnaleziono dwie amfory o czarnej, lśniącej powierzchni, zdobione na brzuścach rytym ornamentem w postaci poziomych i skośnych linii.

Pochodzą one z kultury łużyckiej, ze starszej fazy okresu epoki żelaza, ok. 750 – 650 r. p. n. e. Znaleziska i ich zawartość poddane zostaną dalszej specjalistycznej ekspertyzie. Po zakończeniu badań najprawdopodobniej zostaną wystawione w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Teren, na którym znaleziono amfory to dawny cmentarz łużycki, który odkryto w 1854 roku podczas budowy linii kolejowej do Dzierżoniowa. Badania archeologiczne rozpoczęto tam w 1903 roku, podczas przebudowy tej trasy. Kontynuowano je w okresie powojennym. Zbadano wówczas kilkadziesiąt grobów. Znaleziono w nich urny popielnicowe i przystawki (naczynia) z darami grobowymi, m.in. ptaszki grzechotki, żelazne szpile czy też noże.

Przypomnijmy, że remont ulicy Kraszowickiej obejmuje odcinek ponad jednego kilometra, od przejazdu kolejowego przez ulicę Torową do ulicy Bystrzyckiej. W ramach inwestycji wykonana zostanie przebudowa jezdni, budowa ciągu pieszo-rowerowego, kanalizacji deszczowej i oświetlenia.

Inwestycje realizuje wyłoniona w przetargu firma - HYPMAR Hypta Mariusz. Jej koszt to 7 361 584,67 zł. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Świdnica otrzymała na to zadanie dofinansowanie w wysokości 50%.

Planowany termin zakończenia prac to koniec listopada 2024 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group