Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 843
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Asertyw–Nie używkom

Sobota, 8 lutego 2014, 7:37
Autor: red.
Ponad 300 uczniów skorzysta z tygodniowego pobytu w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie na tzw. „zielonych szkołach”, w ramach gminnego programu "AsertywNIE używkom''. Adresatami projektu będą dzieci w wieku od 7 do 9 lat, z 6 gminnych placówek oświatowych.

Podczas turnusu opiekunem każdej grupy będzie wychowawca klasy oraz przedstawiciele rodziców. Pierwsze zajęcia ruszają już w pierwszym tygodniu marca, bezpośrednio po zakończeniu ferii zimowych.

W trakcie pobytu w schronisku, uczniowie realizować będą zarówno zajęcia dydaktyczne jak i działania związane z gminnym programem ,,Asertywnie używkom''. Będą one połączone z elementami edukacji prozdrowotnej, zgodnie z priorytetami oświatowymi gminy Świdnica w roku szkolnym 2013/2014.

Program realizowany będzie przy współpracy Gminnego Zespołu Oświaty, nauczycieli ze szkół podstawowych, rodziców a także Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie, gdzie uczestnicy będą przebywać podczas poszczególnych turnusów.

Cele operacyjne projektu ,, AsertywNIE używkom:
1. Poznanie niebezpieczeństw kryjących się w uzależnieniach i nabycie umiejętności radzenia sobie z nimi.
2. Trening umiejętności życiowych, uczenie rozwiązywania konfliktów, gry fair play, radzenie sobie z emocjami i nauką komunikacji w grupie.
3. Wzmacnianie motywacji do podejmowania trafnych wyborów życiowych.
4. Poznanie sposobów zdrowego i dobrego spędzania czasu.
5. Kształtowanie akceptacji zachowań zgodnych z obowiązującymi normami społecznymi.
6. Kształtowanie postaw tolerancji w kontaktach interpersonalnych.
7. Kształtowanie umiejętności wyrażania i nazywania uczuć.
8. Integracja z grupą, nauka współpracy i zaangażowania zespołowego.
9. Uwolnienie z poczucia winy i wstydu .
10. Przygotowanie do samodzielnych wyjazdów.
11. Kreowanie pozytywnych postaw współżycia i współpracy w grupie.
12. Kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania.

Zajęcia w ramach realizacji projektu, prowadzone będą przez wykwalifikowanych specjalistów w 7 blokach tematycznych. Tematyka ukierunkowana będzie na wyrobienie i utrwalenie nawyków zdrowego odżywiania i stylu życia: zajęcia z dietetykiem, bezpieczeństwa i pierwszej pomocy, gimnastyka, zajęcia sportowo-rekreacyjne, spacery, piesze wycieczki, zajęcia z zakresu higieny osobistej i prowadzenia zdrowego trybu życia wolnego od używek i nałogów. Wieczorem dzieci uczestniczyć będą w zabawach i grach psychologicznych oraz warsztatach muzyczno-teatralnych. W ostatnim dniu pobytu na podsumowanie programu, przewidziane jest przedstawienie teatralne, na które zaproszeni zostaną przedstawiciele władz samorządowych oraz rodzice i opiekunowie uczestników programu – mówi Ewa Burdek, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Terminarz turnusów
I Turnus: 3-7 marca 2014 r.
II Turnus: 10-14 marca 2014 r.
III Turnus: 17-21 marca 2014 r.
IV Turnus: 24-28 marca 2014 r.
V Turnus: 31marca-4 kwietnia 2014 r.
VI Turnus: 7-11 kwietnia 2014 r.
VII Turnus: 14-18 kwietnia 2014 r.

Tematyka zajęć:

I. Zajęcia sportowo-rekreacyjne, wycieczki piesze, spacery

Prowadzone przez wychowawców klas, rodziców –mają na celu pokazanie dzieciom alternatywnego do telewizora i komputera sposobu aktywnego spędzania czasu wolnego na powietrzu, poprzez uczestnictwo w różnorodnych grach sportowych, turniejach, konkursach, zawodach (chusta klauza, siatkówka, koszykówka, piłka nożna, ringo, berek, bulle, badminton, tenis stołowy, piłkarzyki)W programie założone także spacery i krótkie wycieczki piesze, aby zapoznać dzieci z walorami lokalnej pogody, miejscowością i jej atrakcjami turystycznymi (wycieczka na zaporę wodną nad Jeziorem Bystrzyckim i na plac zabaw w Bystrzycy Górnej). Przewidywana jest dyskoteka oraz ognisko (w przypadku sprzyjających atmosferycznych).

II. Zajęcia z pierwszej pomocy

Prowadzone przez wykwalifikowaną pielęgniarkę. Podczas zajęć omawiane będą sposoby udzielania pierwszej pomocy przy skaleczeniach, drobnych urazach, sposobu opatrywania ran, prezentacja i nauka reanimacji z wykorzystaniem fantomu, a także sposobu informowania poszczególnych służb o potencjalnych zagrożeniach, odpowiedzialnego i samodzielnego radzenia sobie w sytuacji zagrożenia.

III. Zajęcia z profilaktyki prozdrowotnej

Prowadzone przez pracownika wydziału oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy. Zostaną przeprowadzone trzy bloki tematyczne: zdrowe odżywianie, higiena osobista oraz niebezpieczeństwo kryjące się w uzależnieniach, umiejętność odróżniania rzeczy zdrowych od niebezpiecznych dla zdrowia, życia. Zajęcia te będą prowadzone w formie krótkich wykładów z rozbudowaną formą prezentacji oraz w formie praktycznej – nauka prawidłowego szczotkowania zębów, przygotowanie sałatek, a także poprzez gry, quizy, krzyżówki. Przewiduje się również nawiązanie współpracy z firmą Colgate w celu pozyskania dla dzieci bezpłatnych zestawów do higieny jamy ustnej.

IV. Zajęcia socjoterapeutyczne

Prowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę w tej dziedzinie, ukierunkowane w głównej mierze na poznanie niebezpieczeństw kryjących się w uzależnieniach. Nabycie umiejętności radzenia sobie z nimi, wzmacnianie motywacji do podejmowania trafnych wyborów życiowych. W ramach tych zajęć następuje integracja grupy, nauka komunikacji interpersonalnej, asertywności oraz budowanie pozytywnej samooceny, a uczestnicy przygotują prace plastyczne i dekoracje do finałowego przedstawienia.

V. Zajęcia muzyczne

Prowadzone przez wykwalifikowaną osobę w dziedzinie zajęć muzycznych- zajęcia w formie zabaw muzycznych, rytmicznych, śpiewania piosenek, z wprowadzeniem elementów tańca i choreografii.

VI. Gość specjalny

W założeniach programu ma to być osoba prowadząca zdrowy, higieniczny, aktywny i wolny od nałogów styl życia, który może się pochwalić osiągnięciami w swojej dziedzinie. Zadaniem gościa specjalnego będzie pokazanie na swoim przykładzie, że poprzez wdrożenie prozdrowotnych wartości w swoim życiu może realizować z powodzeniem swoją pasję – zajęcia prowadzone w formie pogadanki, wywiadu wraz z prelekcją filmów, slajdów i konkursów tematycznych.

VII. Zajęcia lekcyjne

Prowadzenie przez wychowawcę danej klasy w oparciu o podstawę programową.

VIII. Zajęcia usamodzielnienia dzieci

Prowadzone przez wychowawców z zakresu nabywania umiejętności funkcjonowania małego dziecka (7-9 lat), na wyjazdach bez rodziców poprzez nauczanie samodyscypliny, odpowiedzialności za siebie i swoje rzeczy, dbania o swoją higienę i toaletę, porządek w pokoju.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group