Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 949
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Awantura o pomnik, którego (jeszcze) nie ma

Czwartek, 17 lutego 2011, 17:03
Aktualizacja: Piątek, 18 lutego 2011, 8:57
Autor: Karolina Osińska
Świdnica: Awantura o pomnik, którego (jeszcze) nie ma
Fot. Wiktor Bąkiewicz
– Po co nam tu taki pomnik? – pytali dziś na skwerze Lecha Kaczyńskiego mieszkańcy, którzy przyszli zademonstrować swoje niezadowolenie z pomysłu budowy monumentu poświęconego tym, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. – Ciągle tylko wałkuje się tę katastrofę, a są przecież ważniejsze sprawy – mówili świdniczanie. Ale też na skwerze stawiła się grupka obrońców pomysłu. Z maską gazową, z akordeonem i z naprędce przygotowanymi transparentami.

Na skwerze stawiło się też sporo dziennikarzy. Reporterzy z lokalnych i ogólnopolskich redakcji biegali po skwerze. Bo tu ktoś się z kimś spierał, tu młodzież nawoływała przez megafon, a tam ktoś przemawiał, że naród jest zmęczony katastrofą.

Nie przyszli czołowi działacze świdnickiego Prawa i Sprawiedliwości, a ci, którzy pojawili się na chwilę, prowokująco pytali zgromadzonych: - Co, dopalacze braliście? - a zaznaczyć należy, że słowa te popłynęły w kierunku kilku kobiet, które na skwer przyszły z wózkami z małymi dziećmi.

- My tu przyszłyśmy przeciwko temu pomnikowi - powiedziała nam świdniczanka, Justyna Pospiszyl. - Dlaczego Świdnica ma upamiętniać katastrofę smoleńską?

- A poza tym, dlaczego ma tu być krzyż, skoro tam zginęli nie tylko katolicy? - pytała Katarzyna Oberszkalska. - Mówi się, że wszyscy ludzie są równi, to dlaczego katolicy równiejsi? My jesteśmy katoliczkami, ale nas to też denerwuje.

Co więc świdniczanki chętniej widziałyby na skwerze? - Plac zabaw dla dzieci - zaproponowała Katarzyna Oberszkalska. - Więcej zieleni - dodała Magdalena Rataj.

Zgromadzeni zaczęli się też podpisywać pod apelem mieszkańców Świdnicy do prezydenta Wojciecha Murdzka przeciwko budowie monumentu. - A po co on nam tutaj potrzebny? - pytała podpisując Danuta Prusińska.

- Nie ma potrzeby czegoś takiego tu budować – powiedział Edward Chociaj.

- Mamy już dość tego, że w kółko mówi się tylko o tej katastrofie - przekonywał dziennikarzy Marek Gądek.

Spotkanie przeciwników budowy pomnika zwołane na Facebooku przez radnego Rafała Ząbczyka z Platformy Obywatelskiej przyciągnęło też kilkoro młodych zwolenników pomysłu. Trójka, która się przedstawiła jako uczniowie III LO w Świdnicy, głośno próbowała skupić przy sobie tych, którzy chcą w mieście pomnika. Mieli ze sobą akordeon i maskę przeciwgazową. Co ona symbolizuje? - Wrogów, złych kosmitów, którzy chcą zabrać pomnik - odpowiedział Michał. - Coś mi tu nie pasuje: zabrać pomnik, którego nie ma? - skomentował „Sokół”.

Z młodzieżą popierającą pomysł budowy monumentu spierać zaczęli się inni młodzi ludzie. - Czego nas nauczy kawałek stożka z krzyżem? - pytał „Farben”. Momentami dochodziło nawet do... rzeczowej dyskusji. Niestety przerywanej chamskimi odzywkami.

- Bardo dobrze, że tu jesteście - chwalił „obrońców” pomnika Józef Wołowiec, osiemdziesięciolatek, który przypadkiem znalazł się na skwerze. - Ale dlaczego tamci tacy wściekli, co im ten pomnik przeszkadza?

Radio Wrocław puściło z głośników nagranie, w którym Krzysztof Lewandowski tłumaczył, że pomysł budowy pomnika wyszedł od patriotów. - Bycie patriotą to nie budowanie pomników - skwitował Rafał Ząbczyk.

Gdy pierwsi demonstranci gromadzili się na skwerze Kaczyńskiego, przy ul. Długiej rozpoczęła się konferencja prasowa Społecznego Komitetu Budowy Pomnika. - Dlaczego nie w Świdnicy? - o pomniku powiedział (w biurze PiS) Krzysztof Lewandowski...

Zobacz też:
Awantura o smoleński pomnik
i wszystko w temacie:
- Politycznie naszpikowany wydarzeniami dzień w Świdnicy, czwartek, 17 lutego 2011, godz. 12.41,
- temat tygodnia - Pomnik smoleński budzi kontrowersje, środa, 16 lutego 2011, godz. 13.26,
- Radny Lewandowski nie przyjdzie na skwer Kaczyńskiego, środa, 16 lutego 2011, godz. 15.14,
- Przeciwnicy pomnika smoleńskiego będą protestować, wtorek, 15 lutego 2011, godz. 20.13,
- sonda z ankietą dla Internautów - Pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej, sobota, 12 lutego 2011, godz. 5.21,
- Czterometrowy pomnik na skwerze Lecha Kaczyńskiego – jest projekt, piątek, 11 lutego 2011, godz. 7.08,
- Prezydent Lech Kaczyński upamiętniony w Świdnicy, sobota, 10 lipca 2010, godz. 14.42.

Zobacz film:

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (66) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group