Czwartek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 595
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Basen kiedy indziej

Środa, 18 marca 2020, 13:54
Autor: red
Świdnica: Basen kiedy indziej
Fot. UM Świdnica
Prezes Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Jacek Sochacki podjął decyzję o unieważnieniu przetargu dotyczącego modernizacji basenu letniego w Świdnicy.

W uzasadnieniu do decyzji czytamy: W trakcie trwania procedury przetargowej Zamawiający oraz Gmina Miasto Świdnica będąca 100% udziałowcem spółki, zostali poinformowani o odmowie ze strony banku finansowania przedmiotowej inwestycji na pierwotnie ustalonych warunkach. Niezbędne wydłużenie harmonogramu wypłat kolejnych transz obligacji zostało obwarowane przez bank koniecznością wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń, których treść pozostaje w sprzeczności z przyjętym modelem finansowania inwestycji. Zaproponowane przez bank zmiany są na tyle istotne, a zarazem niekorzystne z punktu widzenia sytuacji finansowej miasta, że dalsze prowadzenie postępowania nie leży w interesie publicznym. Mając powyższe na względzie uznać należy, iż zachodzą przesłanki unieważnienia postępowania na ww. podstawach prawnych (art. 93 ust. 1 pkt. 6, w związku z art. 93 ust. 1a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 t. j.).

Nie oznacza to jednak wycofania się przez miasto z realizacji tego zadania. Jednak w tej chwili, na zaproponowanych przez bank warunkach, nie jest to możliwe. Zmiana powodowałaby faktyczne udzielenie poręczenia spłaty zaciągniętych przez spółkę zobowiązań. Oznaczałoby to z kolei obciążenie wskaźników zadłużenia miasta Świdnicy, co nie jest do zaakceptowania. Kondycja finansowa samorządów, w tym także Świdnicy, jest w tym roku bardzo niepewna. Budżet miasta w 2020 roku jest budżetem oszczędności – redukcji zadań inwestycyjnych oraz konieczności bardzo drastycznych cięć we wszystkich sferach życia publicznego. Perspektywa na kolejne lata jest wysoce niepewna, co wynika ze zmian wprowadzonych przez rząd w sferze finansów samorządowych. Nikt też dziś nie wie, jakie długofalowe skutki finansowe i gospodarcze pociągnie za sobą obecna sytuacja na świecie.

Po modernizacji lodowiska i stadionu remont basenu jest kolejną ważną inwestycją dotyczącą unowocześnienia obiektów sportowych, którą miasto chce zrealizować. Przypomnijmy, że w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego wygrał właśnie wniosek dotyczący przygotowania projektu budowlanego przebudowy basenu. Głosowało wtedy na niego 1561 świdniczan. Co roku kąpielisko odwiedza wiele osób – w sezonie ilość wejść waha się w zależności od pogody od 30 do 40 tysięcy. Kompleks basenów to prawie stuletni obiekt, który wymaga przebudowy, aby dostosować go do obecnie panujących standardów, dlatego miasto nie chce rezygnować z realizacji tej inwestycji, lecz zmuszone jest odłożyć ją w czasie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group