Środa, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 559
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Będzie Muzeum Ziemi Żarowskiej?

Wiadomości: Region - Żarów
Wtorek, 9 lutego 2010, 7:43
Aktualizacja: 7:57
Autor: UMŻ, opr. MaS
Żelazny most na rzece Severn w Walii – most w Łażanach miał podobną konstrukcję
Fot. UM
Na początku lutego gmina Żarów zatrudniła w ramach prac interwencyjnych archeologa Bogdana Muchę, którego zadaniem jest przygotowanie podwalin do utworzenia placówki muzealnej.

Muzeum miałoby funkcjonować przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu. Zadaniem pracownika będzie gromadzenie eksponatów historycznych z różnych dziedzin kultury, sztuki, techniki i przemysłu, związanych z obszarem gminy Żarów. Będzie je przechowywał, konserwował, opracowywał naukowo, a następnie stworzy stałą ekspozycję, aby mieszkańcy mogli je obejrzeć.

W zamierzeniach będą również prowadzone badania archeologiczno-poszukiwawcze na obszarze gminy, upamiętnione też zostaną miejsca ważnych wydarzeń historycznych (pola bitew i potyczek oraz mogiły poległych w nich żołnierzy). Oznaczone i objęte opieką zostaną istniejące zabytki nieruchome i (m.in. założenia pałacowe i dworskie, budowle sakralne, zabytkowe budowle użyteczności gospodarczo-przemysłowej). Oznaczy się też miejsca, w których takie zabytki się znajdowały, lecz nie dotrwały do naszych czasów.

Jednym z najbliższych planów pracownika jest utworzenie lapidarium dla zabytkowych nagrobków znajdujących się na obszarze gminy oraz ekspozycja reliktów unikalnego w skali europejskiej żelaznego mostu z Łażan.

Powołanie placówki uzależnione jest od pozyskania finansowania, dlatego gmina próbuje zdobyć je z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zarówno na potrzeby remontu pomieszczeń w dawnym ŻOK-u, gdzie docelowo mogłaby znajdować się siedziba muzeum, jak i na zakup gabloty ekspozycyjnych. Równolegle prowadzone są także rozmowy z osobami i instytucjami, których możliwości i wiedza może być bardzo pomocna w utworzeniu placówki.

Tworzony jest również zbiór eksponatów ruchomych, w skład którego wchodzą znaleziska i zabytki (m.in. numizmaty, wyroby porcelanowe, szklane i kryształowe, książki, archiwalia, wyroby metalowe i wyroby z materiałów organicznych, militaria). Stąd prośba do mieszkańców gminy Żarów o bezinteresowne przekazywanie wszelkiego typu znalezisk, staroci oraz innych rzeczy, które powiększą ekspozycję.

Wszelkie starocie, znaleziska, eksponaty można przekazywać w urzędzie miejskim w Żarowie, w pokoju nr 1. Kontakt telefoniczny: Bogdan Mucha 667-771-894.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group