Sobota, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 650
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Będzie projekt i realizacja obwodnicy Strzegomia

Piątek, 12 lipca 2013, 7:41
Autor: red.
Strzegom: Będzie projekt i realizacja obwodnicy Strzegomia
Fot. UM Strzegom
O budowie obwodnicy Strzegomia marzą mieszkańcy miasta już od dawna, bowiem położenie miasta na skrzyżowaniu dwóch arterii komunikacyjnych DK5 i DW374 tego wręcz wymaga. Bardzo duży ruch samochodowy przez centrum miasta stwarza nie tylko zagrożenia komunikacyjne, zwiększa wypadkowość, ale i utrudnia życie mieszkańcom, obniżając komfort ich funkcjonowania. Nie bez znaczenia jest stan dróg i chodników, rozjeżdżonych przez samochody osobowe i ciężarowe. Budowa obwodnicy Strzegomia jest więc potrzebą chwili.

- Będzie projekt i realizacja obwodnicy Strzegomia- zapewnił Jerzy Tutaj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, podczas konferencji prasowej poświęconej w całości zagadnieniom budowy obwodnicy Strzegomia, która odbyła się 11 lipca br. w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. Na konferencji byli obecni: Jerzy Tutaj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Zbigniew Suchyta- Burmistrz Strzegomia oraz Jan Migdał- projektant koncepcji wpięcia obwodnicy do ronda.

Jan Migdał uświadomił obecnym na sali jak strategiczną inwestycją jest budowa obwodnicy Strzegomia ze względu na znaczny wzrost ruchu drogowego. Drogi miejskie nie są dostosowane do wzmożonego ruchu transportu tranzytowego, dlatego też konieczna jest budowa obwodnicy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zatwierdziła koncepcję, na podstawie której powstanie projekt inwestycji. "W koncepcji należało uwzględnić wszystkie elementy otoczenia oraz realność wykonania projektu. Koniecznym było zawarcie w koncepcji azylu i przejść dla pieszych, ścieżki pieszo - rowerowej, czy ekranów dźwiękochłonnych"- poinformował Jan Migdał. Projekt jest oparty na rondzie turbinowym, które pozwoli na szybkie, sprawne i bezkolizyjne opuszczanie skrzyżowania. W koncepcji została ujęta perspektywa rozwoju ronda o kolejny wlot na ul. Brzoskwiniową, która w przyszłości ma powstać.

Realizowany jest kolejny etap inwestycji, jakim jest wykonanie raportu oddziaływania na środowisko, którego koszty pokrywa Urząd Marszałkowski.

"Dzięki aktywności Pana Burmistrza, podjęto się jak najszybszej realizacji tego zadania, traktując tę inwestycję jako strategiczną"- powiedział Jerzy Tutaj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. "Całokształtem prac, związanych z uzgodnieniem koncepcji wpięcia obwodnicy do drogi krajowej nr 5 kierował Wiesław Witkowski, mój zastępca" - poinformował Zbigniew Suchyta.

Planuje się, że do 2014 roku cała strona prawno-dokumentacyjna zostanie zamknięta i pozostanie tylko zrealizowanie inwestycji już fizycznie a nie tylko opisanie jej na papierze. "Budowa tej obwodnicy z punktu widzenia strategii Dolnego Śląska jest bardzo istotna, dlatego też źródła finansowania tej inwestycji zostały już zabezpieczone"- zaznaczył Jerzy Tutaj.

"O obwodnicy mówiło się już od ponad 10 lat. Dopiero teraz udało się uzgodnić koncepcję. Dzięki realizacji tego projektu rozwiąże się wiele problemów komunikacyjnych, m.in. problem wywozu urobku z kamieniołomów. Samochody ciężarowe, które będą wywoziły urobek z kopalń z rejonu Graniczna, nie będą już obciążały miasta czy wsi, tylko wjadą od razu na obwodnicę" - mówi Burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.

Według Jerzego Tutaja nie istnieją realne zagrożenia budowy obwodnicy, ważne by dostosowywać się do wytycznych, które zostaną narzucone przez decyzję raportu oddziaływania na środowisko. Na chwilę obecną wartość całej inwestycji nie jest znana. Wiadomo jednak, że środki na realizację budowy będą pochodziły z zewnątrz.

Czekamy zatem na rozpoczęcie budowy obwodnicy, która otworzy nowe horyzonty rozwoju dla Strzegomia.

(Bartłomiej Ott)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group