Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 1514
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mielęcin: Będzie rondo w Mielęcinie

Niedziela, 18 lutego 2024, 7:49
Aktualizacja: 10:49
Autor: red
Mielęcin: Będzie rondo w Mielęcinie
Fot. UM Żarów
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), która prowadzi tę inwestycję ogłosiła dziś przetarg na budowę ronda w Mielęcinie.

Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ ogłoszenie przetargu otwiera drogę do możliwości wyłonienia generalnego wykonawcy, który zrealizuje prace w terenie. To również bardzo dobra informacja dla naszych mieszkańców, którzy na przebudowę tego niebezpiecznego odcinka skrzyżowania czekają wiele lat. Najważniejszym celem tej inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu, gdyż skrzyżowanie drogi krajowej nr 5 oraz powiatowej trasy prowadzącej do Świdnicy i Żarowa uchodzi za jedno z najniebezpieczniejszych na terenie powiatu świdnickiego. W ostatnich latach doszło tam do kilkudziesięciu kolizji i wypadków, w tym także śmiertelnych.

Przypomnijmy, że o budowę ronda w tym miejscu wielokrotnie zabiegali burmistrz Leszek Michalak i zastępca burmistrza Przemysław Sikora, radni Rady Miejskiej, pracownicy Urzędu Miejskiego w Żarowie, a przede wszystkim nasi mieszkańcy. W siedzibie GDDKiA odbywaly się narady, liczne spotkania, również z projektantami i konsultacje, w których uczestniczyły władze gminy Żarów.

Przez kilka lat możliwość rozpoczęcia przebudowy ronda w Mielęcinie była uzależniona od pozyskania przez GDDKiA środków finansowych. Szansa na realizację zadania pojawiła się na początku lutego 2021 roku. Przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania w Mielęcinie została wówczas wpisana na krajową listę inwestycji drogowych związanych z poprawą bezpieczeństwa. W 2022r. opracowany przez GDDKiA projekt planowanego ronda burmistrz Leszek Michalak wraz z zastępcą burmistrza Przemysławem Sikorą przekazali na ręce sołtys Mielęcina Iwony Świętak oraz mieszkańców. Niedługo później GDDKiA zleciła opracowanie dokumentacji projektowej, a w sierpniu 2023 roku otrzymała decyzję zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy ronda na drodze krajowej nr 5 koło Mielęcina.

- Bardzo długo czekaliśmy na decyzję o ogłoszeniu przetargu na realizację tej ważnej dla nas i naszych mieszkańców inwestycji, ale niestety są to długie procedury określone przepisami. Najważniejsze, że w końcu doczekamy się przebudowy tego feralnego i bardzo kolizyjnego skrzyżowania. Z pewnością poprawi to bezpieczeństwo zarówno podróżujących tym odcinkiem drogowym, jak i naszych mieszkańców. Dziękuję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za wsłuchiwanie się w głosy nas samorządowców oraz mieszkańców, a także podejmowanie działań, które już niebawem przyniosą zamierzony efekt – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Inwestycja swoim zakresem obejmie przede wszystkim przebudowę skrzyżowania zwykłego na skrzyżowanie skanalizowane typu rondo czterowlotowe z jednym bypassem w kierunku Wrocławia. Rondo będzie posiadało oświetlenie drogowe. Dodatkowo zostanie wybudowane odwodnienie drogi wraz z kanalizacją deszczową oraz wykonane zostaną urządzenia ochrony środowiska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group