Piątek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 503
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Będziemy kasować SMS–em

Wiadomości: Świdnica
Sobota, 12 grudnia 2009, 8:22
Aktualizacja: 8:32
Autor: UM, opr. MaS
Fot. archiwum
Sąd grodzki jest zarzucony pozwami przeciw gapowiczom, którzy nie zamierzają uiścić mandatów. Jest tego prawie półtora tysiąca. Rozwiązaniem tego problemu może być telefon komórkowy. Załadowanie karty jest trochę bardziej skomplikowane niż kupno biletu w kiosku, ale będzie można jeździć na kredyt.

Od poniedziałku, 14 grudnia, gapowiczom w autobusach będą jednak rozdawane ulotki zachęcające do korzystania z płatności za bilet przez komórkę. – W Świdnicy działa kilkadziesiąt punktów sprzedaży biletów, do dyspozycji przez całą dobę są automaty w kilku punktach miasta. W razie potrzeby bilet można kupić u kierowcy, bądź przez telefon komórkowy. Problemu z zakupem biletów więc nie ma. Rozdając ulotki chcemy zadbać o budżety domowe świdniczan. Kary są spore – mówi Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

W miesiącu kontrolerzy wystawiają średnio 120 wezwań do zapłaty. Do dzisiaj skierowanych do sądu grodzkiego zostało 1.479 pozwów w stosunku do osób, które nie opłaciły kary za brak biletu w komunikacji miejskiej bądź nie okazały w autobusie lub w późniejszym terminie legitymacji uprawniającej do ulgi. W stosunku do 731 osób wszczęto postępowanie komornicze, a w kilkunastu przypadkach sporządzono wniosek o wszczęcie postępowania przez policję ze względu na notoryczne jazdy bez biletu.

– Unikanie odpowiedzialności po prostu się nie opłaca. Im późniejsza wpłata, tym koszty są większe (opłata sądowa, odsetki, koszty komornicze). Za brak biletu kara wynosi 100 zł. Uiszczenie opłaty dodatkowej, potocznie nazywanej mandatem, bezpośrednio kontrolerowi zmniejsza ją do 50 zł, a zapłata należności w ciągu 7 dni sprawia, że pasażer na gapę wyjmie z portfela 70 zł. Najtańszą jednak formą podróżowania jest skasowanie biletu – dodaje dyrektor Gleba.

Nowy system działa we wszystkich sieciach komórkowych i na wszystkich telefonach obsługujących oprogramowanie Java. Płatność realizowana jest przez bezpieczne połączenie internetowe w telefonie (koszt zależy od operatora). Wystarczy raz zarejestrować się i pobrać specjalną aplikację. Do wyboru mamy dwie wersje płatności: przedpłata – prepaid, bądź polecenie zapłaty, które raz na miesiąc będzie realizowane przez bank. moBilet pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Nie trzeba szukać kiosku z biletami, czy też drobnych na zakup biletu. Po wejściu do autobusu w telefonie wystarczy wybrać rodzaj biletu i numer linii i go wirtualnie skasować. Podczas kontroli biletowej pokazujemy ekran telefonu ze skasowanym biletem i gotowe! Więcej informacji www.mobilet.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group