Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 678
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rogoźnica: Belweder i peryskop w Rogoźnicy

Czwartek, 23 sierpnia 2018, 9:48
Aktualizacja: 11:50
Autor: red
Rogoźnica: Belweder i peryskop w Rogoźnicy
Fot. UM Strzegom
Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców Rogoźnicy.

Wniosek o dofinansowanie przebudowy i remontu murów i wieży w zabytkowym parku w Rogoźnicy przeszedł pierwszy ważny etap oceny i znajduje się na 6. miejscu listy informującej o kolejności przysługiwania pomocy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

- Jest to pierwsze działanie inwestycyjne ukierunkowane na przywrócenie utraconych i nadanie nowych funkcji zabytkowemu rogoźnickiemu parkowi - wyjaśnia Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia - chcemy poprawić estetykę i bezpieczeństwo w obrębie zabytkowych murów. Przywrócimy też funkcję wieży stanowiącej element murów, która w zamyśle projektantów parku miała pełnić funkcję belwederu (wł. belvedere od bello - piękny, vedere - widzieć), tj. miejsca, z którego możliwe było podziwianie kompozycji założenia parkowego. Obecnie, ze względu na zły stan techniczny - wieża nie może być wykorzystywana jako punkt widokowy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze - zakończymy realizację projektu w 2019 roku.

Z myślą o osobach o ograniczonej mobilności (seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami) oraz dzieciach, w wieży zainstalowane zostanie innowacyjne urządzenie, dotychczas niestosowane w dolnośląskich obiektach turystycznych o podobnym znaczeniu i randze. Będzie to elektroniczny peryskop, wykorzystujący nowoczesne rozwiązania techniczne. Urządzenie będzie składać się z umieszczonej na wieży kamery o pełnym zakresie obrotu (360°), połączonej z dwoma wyświetlaczami LCD, zlokalizowanymi w pozbawionym barier architektonicznych przyziemiu wieży. Jeden wyświetlacz zostanie umieszczony na wysokości ok. 1 m i przeznaczony będzie wykorzystywania przez użytkowników o niskim wzroście (np. dzieci) oraz osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Drugi wyświetlacz znajdzie się na wysokości ok. 1,5 m z przeznaczeniem dla pozostałych użytkowników.

Dzięki peryskopowi park stanie się atrakcyjnym miejscem nie tylko dla mieszkańców, ale także dla przynajmniej części z kilkudziesięciu tysięcy turystów rokrocznie odwiedzających muzeum Gross-Rosen.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group