Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 610
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Bezpieczeństwo ponad wszystko

Czwartek, 26 października 2023, 13:31
Autor: red
Świdnica: Bezpieczeństwo ponad wszystko
Fot. UM Świdnica
„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

Prezydent Miasta Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska oraz Komendant Powiatowy Policji inspektor Andrzej Dobies spotkali się z mieszkańcami na debacie pn.: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”. Głównym punktem dyskusji był temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu ulicy Polna Droga. To efekt między innymi sygnałów, jakie docierały do urzędu jak i Policji, od mieszkańców tej części miasta. O spotkanie zabiegali również świdniccy radni.

W ubiegłym roku, podczas remontu Polnej Drogi wprowadzono elementy poprawiające bezpieczeństwo ruchu oraz pieszych. Wybudowano trzy przejścia dla pieszych wyniesione ponad powierzchnię jezdni, które stanowią element spowalniający pojazdy. Wszystkie przejścia na drodze głównej wyposażone zostały w dodatkowe oświetlenie, które w nocy poprawia widoczność pieszego. Niestety nie wszyscy kierowcy stosują się do obowiązujących tam przepisów ruchu drogowego, urządzając w tym rejonie miasta wyścigi samochodowe, uprzykrzając życie mieszkańcom. Dlatego też wprowadzono dodatkowe zmiany, czyli ograniczenie prędkości na całej długości ulicy do 30 km/h oraz zamontowano nową kamerę obejmującą zasięgiem parkingi przy bosmanacie i część Polnej Drogi aż do ronda. Policja prowadzi tam systematyczne akcje kontrolujące m.in. badające poziom hałasu emitowany przez poruszające się samochody, jak też ich stan techniczny oraz prędkość jazdy.

Szymon Szczepaniak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego świdnickiej komendy przedstawił działania Policji prowadzone w całym mieście, ze szczególnym uwzględnieniem ulicy Polna Droga. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku, w trakcie kontroli drogowych ujawniono 238 wykroczeń na odcinku tej drogi. To m.in. wynik sześciu akcji zorganizowanych na „modliszówce” i Polnej Drodze oraz wykorzystanie specjalistycznego pojazdu ETDiE w trakcie kontroli drogowych. W każdej z nich brało udział od 8 do 10 policjantów.

- Wystawiamy mandaty, zabieramy dowody rejestracyjne. To tylko jedna z metod. Musimy jednak zastanowić się, co zrobić, żeby ich postępowanie uległo zmianie i żeby zrozumieli, że ich działania przeszkadzają innym. Poprzez karanie nie zniknie to zjawisko. Piętnujmy takie zachowania i apeluję do Państwa o składanie oficjalnych zawiadomień, to będzie dla nas narzędzie, dzięki któremu będziemy mogli ścigać sprawców wykroczeń – mówił komendant Andrzej Dobies.

Mieszkańcy od momentu zakończenia remontu drogi widzą poprawę bezpieczeństwa i doceniają pracę Policji. Podczas spotkania zaproponowali jeszcze dodatkowo: zwiększenie liczby patroli, prowadzenie działań profilaktycznych na miejscu oraz możliwość zainstalowania fotoradaru.

Policjanci zaapelowali natomiast o zgłaszanie zawiadomień o możliwości popełnienia wykroczenia. Można to zrobić bezpośrednio w komisariacie przy ul. Jagiellońskiej 23 lub za pośrednictwem specjalnej skrzynki poczty elektronicznej stopagresjidrogowej@wr.policja.gov.pl, na którą można także przesyłać zdjęcia lub filmy dotyczące naruszenia przepisów ruchu drogowego.

- Za każdym razem, kiedy jestem świadkiem zdarzenia, które stanowi przekroczenie lub naruszenie prawa, to dzwonię. Nie ma innej drogi, musi być zgłoszenie, żeby służby mogły podjąć interwencję zgodnie z procedurą. Od Państwa aktywnej współpracy bardzo dużo zależy. Ze swojej strony apeluję, bądźcie bardziej empatyczni w opiniach, jakie wyrażacie na temat pracy służb mundurowych. W Policji i Straży Miejskiej coraz mniej ludzi chce pracować – w Straży Miejskiej są 2 wakaty, a w Policji – 20. Jest to bardzo trudna praca z ogromnymi obciążeniami – mówiła prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego oraz delegatury południowo-zachodniej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group