Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 961
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Bezpieczne święta

Środa, 13 marca 2013, 8:17
Autor: red.
Kraj: Bezpieczne święta
Fot. archiwum
Zbliżają się Święta Wielkanocne. To czas dużej ilości wyjazdów, spotkań, zabaw na świeżym powietrzu. Dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, to okres szczególnie radosny. Trzeba jednak pamiętać, że przede wszystkim powinien upłynąć bezpiecznie. Warto przypomnieć, że "Złodzieje nie świętują".

Z policyjnych statystyk wynika, że w okresie świątecznym zwiększa się wskaźnik przestępczości o charakterze kryminalnym, częste są włamania do gospodarstw domowych, obiektów handlowych i kradzieże mienia. Dlatego warto przypomnieć, że "Złodzieje nie świętują": Zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. W miejscach tych notuje się najwięcej zdarzeń kradzieży, kieszonkowcy mają tam duże pole do popisu. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zalecamy, aby Panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie. Często sami tworzą tzw. sztuczny tłok. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie, aby ustalić co może paść ich łupem. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel. Wiedzą wtedy, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje.

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Dobrym rozwiązaniem są klamki z zamkiem w oknach i w drzwiach balkonowych, te dodatkowe zabezpieczenia utrudnią ich wyłamanie. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Przed wyjazdem z domu pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego. Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, ułatwi mu to kradzież naszego mienia.

Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, najlepiej zabierajmy je ze sobą lub w ostateczności zamykajmy w bagażniku. Klucze od samochodu zabierajmy zawsze ze sobą. Aby nadchodzące święta kojarzyły nam się tylko z przyjemnościami bądźmy ostrożni i uważni. Złodziej nie wybierze za swoją ofiarę osobę, która zwraca uwagę na to, co się wokół niej dzieje. W okresie przedświątecznym nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba patroli policyjnych. W szczególności będą oni kontrolować okolice centrów handlowych oraz szlaków komunikacyjnych. Oprócz policjantów w mundurach czuwać będą policjanci nieumundurowani. W razie ujawnienia kradzieży należy taki przypadek zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi lub telefonicznie pod numer 997 lub 112.

(KMP Wałbrzych)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group