Niedziela, 21 kwietnia
Imieniny: Bartosza, Feliksa
Czytających: 1355
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Bezpłatne opaski

Środa, 27 lipca 2022, 17:53
Autor: red
Świdnica: Bezpłatne opaski
Fot. organizatorzy
Miasto Świdnica realizuje program „Korpus Wsparcia Seniorów”. Zakłada on pomoc osobom starszym po 65 roku życia, mieszkającym samotnie bądź z osobami, niebędącymi w stanie zapewnić seniorom wystarczającej opieki. W ramach wsparcia uczestnicy akcji otrzymują specjalne “opaski bezpieczeństwa”. Korzysta z nich już 87 świdniczan.

Program ma na celu poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększenie możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania przez osoby starsze. Jest to możliwe dzięki zapewnieniu dostępu do tzw. „opieki na odległość”. To nowoczesna forma sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, które czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Mieszkańcy Świdnicy, wymagający tej formy wsparcia otrzymują opaskę bezpieczeństwa, która jest połączona z usługą operatora pomocy. Urządzenie to jest funkcjonalne oraz dopasowane dla osób w wieku powyżej 65 lat. Opaska jest bardzo prosta w obsłudze - posiada tylko jeden przycisk - guzik alarmowy. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika zapewnia połączenie się ze stale gotowymi do interwencji: ratownikiem medycznym, opiekunem medycznym lub pielęgniarką. W zależności od sytuacji zapewnią oni wsparcie emocjonalne przez telefon lub poproszą o interwencję kogoś z najbliższego otoczenia seniora (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), pracownika ośrodka pomocy społecznej lub wezwą służby ratunkowe.

Opaska bezpieczeństwa jest udostępniana nieodpłatnie. Wyposażona jest w co najmniej 3 z następujących funkcji: przycisk bezpieczeństwa, sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

- 87 osób korzysta już z „opieki na odległość”. Miasto może objąć pomocą do 100 osób. Zapraszam więc seniorów w wieku 65 lat i więcej, aby zgłaszali się do programu – mówi Violetta Kalin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.

Osoby zainteresowane szczegółowymi informacjami o programie oraz otrzymaniem wsparcia, prosimy o bezpośredni kontakt z pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy, Kaliną Pojasek tel. 74/852 13 27 (wewnętrzny 75) lub 602 621 710.

Dzięki staraniom miasta Świdnicy działanie sfinansowane zostało ze środków Państwowego Funduszu Celowego. Jego koszt to 147 350 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group