Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 976
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Biały kruk Nowotnego

Piątek, 28 maja 2010, 18:12
Aktualizacja: 18:22
Autor: KO
Świdnica: Biały kruk Nowotnego
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Właśnie ukazała się książka świdnickiego historyka Sobiesława Nowotnego – monografia na temat kościołów wiejskich gminy Świdnica. W publikacji pod tytułem „Ocalić od zapomnienia” autor opisuje świątynie katolickie i ewangelickie.

Część z nich już nie istnieje i dlatego trzeba je ocalić od zapomnienia. Ale tytuł książki mówi również o ocaleniu od zapomnienia historii tych zabytków sakralnych.

- Wymiera to pokolenie, które pamięta te obiekty z okresu przedwojennego - mówi Sobiesław Nowotny.

Historyk opisał poewangelicki kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Bojanicach, kościół p.w. św. Józefa w Boleścinie, poewangelicką świątynię p.w. św. Józefa w Bystrzycy Dolnej, kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bystrzycy Górnej oraz ewangelicką świątynię w tej wsi, kościół p.w. św. Marcina w Gogołowie, kościół p.w. św. Anny w Grodziszczu i kościół ewangelicki w tej miejscowości, kościół p.w. św. Michała Archanioła w Krzyżowej, świątynię p.w. Przemienienia Pańskiego w Lutomi oraz kościół ewangelicki w tejże wsi, a także świątynie katolickie: p.w. św. Katarzyny w Makowicach, p.w. św. Bartłomieja w Modliszowie, p.w. św. Jadwigi w Mokrzeszowie, p.w. św. Mikołaja w Pszennie oraz p.w. Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym.

Kościoły wiejskie do tej pory nie doczekały się zwartego opracowania. A z całą pewnością na nie zasługują.

- To obiekty o wielkiej klasie – mówi Nowotny. – Na przykład przepiękne epitafia zdobią kościół w Makowicach. To jedne z najwspanialszych epitafiów w skali całej Polski.

Monografia „Ocalić od zapomnienia” Sobiesława Nowotnego ukazała się w 700 egzemplarzach. Nakład już prawie został sprzedany. W Świdnicy można ją dostać tylko w jednym miejscu – w antykwariacie przy ul. Przechodniej 5.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group