Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 771
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Biżuteria z granitu zdobi kobietę

Środa, 13 marca 2013, 10:48
Autor: red.
Strzegom: Biżuteria z granitu zdobi kobietę
Fot. UM Strzegom
Biżuteria ze strzegomskiego granitu tylko w Strzegomiu! Po symbolicznym upominku "Granitowego serca Polski"– Fundacja "Bazalt", jako jedyna w Polsce, zainicjowała produkcję biżuterii z granitu strzegomskiego.

Pomysłodawcą był Prezes Fundacji Krzysztof Skolak, a realizacją idei zajęli się strzegomscy artyści - Jadwiga Holdorf i Jerzy Zysk. Tworzą oni niebagatelne wzory jubilerskich kolekcji, które z dumą noszą strzegomskie kobiety.

- Granit strzegomski otrzymuję z Fundacji Bazalt w formie precyzyjnie wykonanych polerowanych koralików o średnicy od 4 mm do 18 mm, w dodatku z przewiertem. Koraliki łączę w całość według pomysłów zrodzonych w chwili natchnienia. Wykonując ozdoby jubilerskie z naszego granitu udowadniamy, że granit jest sztuką - mówi Jerzy Zysk.

Fundacja Bazalt wciąż poszukuje nowych możliwości wypromowania granitu. Tym razem udowodniła, że kamień z głębi ziemi może być niecodziennym wyrobem jubilerskim i naturalną ozdobą kobiety.

- Fundacja "Bazalt" wykonała serię eleganckich wyrobów z granitu. Jednak prawdziwym odkryciem ubiegłorocznego Święta Granitu Strzegomskiego okazały się naszyjniki i bransoletki z maleńkich granitowych kuleczek, które miały zwrócić uwagę branży kamieniarskiej na możliwość wykorzystania pospolitej skały do produkcji designerskich wyrobów, a potencjalnych nabywców zachęcić do nabycia regionalnych wyrobów, będących promocją granitu - komentuje Krzysztof Skolak Prezes Fundacji Bazalt.

Biżuteria z granitu budzi coraz większe zainteresowanie i staje się powoli znakiem rozpoznawczym strzegomskich kobiet.

- Prezentowane przez pana Jerzego wyroby były inspiracją do mojego własnego zamówienia, ponieważ chciałam mieć kolekcję niepowtarzalną, wykonaną tylko dla mnie. Biżuteria z granitu podkreśla mój styl, uwydatnia nie tylko charakter ubioru, ale i moją osobowość. A poza tym, każdy koralik to zamknięte w kamieniu piękno naturalne, wiec noszę je z miłości do piękna - wyjaśnia Iwona Zabawa- Budziszyn, Sekretarz Gminy.
- Wydawałoby się, że granit jest za ciężki, żeby go używać w wyrobach jubilerskich. Nic bardziej mylnego. Jest lekki i finezyjny. Ładnie komponuje się z czernią. Często kamień wymaga odkrycia, by zaistnieć w biżuterii. Granit też został odkryty. Tak jak diament po oszlifowaniu staje się brylantem i zdobi głowy koronowanych kobiet, tak i granit finezyjnie oszlifowany, podkreśla urodę każdej kobiety. Granit jest twardy. Tworzenie z niego biżuterii wymaga kunsztu i fantazji. W dłoniach prawdziwego mistrza granit odkrywa swoje naturalne piękno - z zachwytem wypowiada się Bożena Bojanowska- Czuk, dyrektor SCK.

Zapraszamy do Strzegomia! Każdy, kto odwiedzi Strzegom podczas Święta Granitu Strzegomskiego w dn. 21- 23 w czerwca br., pozna magię kamienia, jego urok, czar i moc, pochodzące z głębi ziemi. A przede wszystkim pozna piękno naturalne ludzi, którzy tu mieszkają, tworzą i pracują. Proszę tego nie przeoczyć i być w tym czasie z nami.

(Grażyna Kuczer, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group