Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 657
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Bo marzenia się spełniają – Szkoła Specjalna otwarta

Środa, 31 sierpnia 2011, 14:32
Aktualizacja: Czwartek, 1 września 2011, 8:55
Autor: GrA
Świdnica: Bo marzenia się spełniają – Szkoła Specjalna otwarta
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Marzyli o niej od dawna, zarówno rodzice, jak i dzieci. Ci pierwsi od lat walczyli o to, by ich niepełnosprawne pociechy mogły uczyć się w godnych warunkach. Teraz ich marzenia się spełniły. Dziś oficjalnie otwarto nowo wybudowaną Szkołę Specjalną w Świdnicy.

Dziś podczas uroczystego otwarcia placówki były łzy wzruszenia rodziców i radość uczniów szkoły. Od jutra rozpoczną naukę w nowoczesnym, przyjaznym budynku, w pełni przystosowanym do ich potrzeb. – Bardzo podoba mi się nowa szkoła, wszystko w niej – mówi Daniel, który od jutra rozpocznie tu naukę w klasie pierwszej. Wtóruje mu Magda i Małgosia, które z zachwytem odwiedzały każdy zakątek szkoły.

Radości nie kryją też rodzice niepełnosprawnych uczniów. To oni kilka lat temu rozpoczęli walkę o budowę nowej placówki. – Cały czas obserwowaliśmy budowę szkoły. Od początku, aż do końca, Przyjeżdżaliśmy tu bardzo często, zobaczyć postęp prac – mówią Ewa i Czesław Jadwinczyn, rodzice trzynastoletniej Małgosi. – Nasza córka od czterech lat miała indywidualny tok nauczania. W tamtej szkole warunki ku temu były dramatyczne, a Małgosia potrzebuje przestrzeni.

Budowa Powiatowej Szkoły Specjalnej trwała niespełna rok. – Myśleliśmy o różnych lokalizacjach szkoły. Po uwagę braliśmy teren koło szpitala Latawiec, później na osiedlu Zawiszów. Ostateczny wybór padł na to miejsce. Niespełna rok temu zaczęliśmy budowę. Dziś oddajemy jedną z części całego kompleksu oświatowego – mówił dziś starosta powiatu świdnickiego Zygmunt Worsa.

Szkoła zajmuje powierzchnię 5 tysięcy metrów kwadratowych, z czego 4,5 tysiąca metrów kwadratowych stanowi powierzchnia użytkowa. Budynek podzielony jest na pięć segmentów, każdy zawiera osobny blok sanitarny. W budynku znajduje się aula, kuchnia, patio i świetlica.

Wrażenie robi też sala doświadczania świata. – Pokazujemy tu dzieciom, że mogą wpływać na świat zewnętrzny. Możemy tu wyłączyć szereg bodźców ze środowiska zewnętrznego i pracować nad jednym kanałem np. mową, słuchem, równowagą, czy zapachem – wyjaśnia Gabriel Beniuk, opiekun sali. – W ten sposób dziecko uczy się przystosowywać do świata zewnętrznego. Odbiorcami tego typu terapii są osoby z upośledzeniem umysłowym, mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, zespołem Downa, chorobą psychiczną, zaburzeniami mowy na tle nerwicowym. To wyjątkowe miejsce pozwala tym, którzy jeszcze tego nie potrafią, zacząć postrzegać świat i rozbudzać uśpione jeszcze zmysły. Ruch, światło, dźwięk, ruchome obrazy ,żywe kolory przykuwają uwagę osób dotychczas zamkniętych w świecie własnych wyobrażeń. To klucz do rzeczywistego świata.

Inwestycja kosztowała powiat świdnicki blisko 21 milionów złotych. W przyszłości miasto planuje tu także wybudować nowy budynek dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy. Póki co jednak miasta nie stać na inwestycję.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group