Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 973
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Brakuje im czterech milionów

Piątek, 29 lipca 2011, 10:15
Aktualizacja: 12:14
Autor: Starostwo Powiatowe
Świdnica: Brakuje im czterech milionów
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Stan techniczny budynku świdnickiego Pogotowia Ratunkowego pozostawia wiele do życzenia. Od dawna mówi się o budowie nowej siedziby dla ratowników przy świdnickim szpitalu "Latawiec". Pogotowie prosi powiat o pomoc w tej sprawie.

Obecna siedziba świdnickiej stacji Pogotowia Ratunkowego wymaga pilnego remontu i odnowienia. - Modernizacja starej bazy jest jednak nieopłacalna. Postanowiono wybudować zupełnie nowy kompleks, który usytuowany ma być w okolicy świdnickiego szpitala „Latawiec” - informuje rzecznik prasowy świdnickiego starostwa powiatowego Monika Żmijewska.

Na budowę nowej siedziby świnickie Pogotowie odłożyło już z własnego budżetu blisko dwa miliony złotych. Ale to wciąż za mało. - Wiadomo już jak wyglądać będzie przyszły budynek pogotowia. Znane jest też dokładne miejsce jego lokalizacji. Brakuje jednak ok. 4 mln zł na finalizację zadania. – informuje Zbigniew Okarmus, dyrektor Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa, który w porozumieniu z wicestarostą Alicją Synowską złożył na Zarząd pisemną prośbę o ustalenie możliwości współfinansowania inwestycji.

Oprócz projektu jest także gotowe pozwolenie na budowę. Powiat do końca roku ma użyczone grunty, na których stanie nowy obiekt.

– Na nasz wniosek w marcu tego roku zostały wydzielone dwie działki pod przyszłą lokalizację pogotowia. Ich właścicielem jest miasto. Przy takiej inwestycji korzystniejsze byłoby jednak posiadanie tych gruntów na własność. Tymczasem powiat ma je w użyczeniu tylko do końca tego roku. – mówi wicestarosta Alicja Synowska. – Trwają negocjacje z miastem w sprawie przekazania tego terenu w zamian za inne działki, należące do powiatu. Planujemy zakończyć rozmowy do końca tego roku. – dodaje.

Środki na wsparcie świdnickiego Pogotowia miały znaleźć się w tegorocznym budżecie, ale ze względu na obciążenie trzema dużymi inwestycjami: budową tzw. „łącznika do A4”, nowego kompleksu Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy i hali sportowej przy „ekonomiku”, nie było to możliwe. Zarząd Powiatu zastanawia się więc, gdzie szukać brakujących środków.

– Zleciliśmy przygotowanie wyceny działki, na której obecnie usytuowane jest pogotowie. Jej powierzchnia to 0,3222 ha. Środki ze sprzedaży tego terenu, łącznie ze znajdującą się tam nieruchomością, mogłyby stanowić wkład w budowę nowej siedziby. Dodatkowo moglibyśmy podzielić budowę na etapy. – wyjaśnia Alicja Synowska.

Obecny kosztorys budowy nowej siedziby pogotowia opiewa na kwotę 6 mln 212 tys. 416 zł. Okazuje się jednak, że projekt można, bez szkody dla funkcjonalności budynku i przyszłych warunków pracy, z aktualnej wersji nieco okroić. Dałoby to ok. milion zł oszczędności.

Konkretne decyzje, co do współfinansowania inwestycji Zarząd podejmie jednak dopiero po przeprowadzonej wycenie nieruchomości. Planuje się, że sprawa będzie ponownie omawiana najpóźniej we wrześniu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group